ANTALYA MI MALEZYA MI?

ANTALYA MI MALEZYA MI?

Şimdi tam da Türkiye’de turizm kötülemişken, bizi niye böyle bir ikilemin içine soktun diyenleriniz olacaktır. Veya yerli turizm sektöründen bu tür bir karşılaştırma yapmamızı beğenmeyenler de olacaktır. Ancak tatile gideceklerin de, hem eğlenme hem dinlenme hem de bütçelerini aşmama gibi bir kıstasları olduğundan “ANTALYA MI MALEZYA MI” özelinde sizlere yurt içi mi yurt dışımı tatil yapmak daha mantıklı anlatmak istedik.

Öncelikle bu araştırmayı yaparken böyle bir yazı yazmayı planlamıyorduk. Sadece tatilde ne yapalım düşüncesi ile yola çıktık. 6 Mayıs 2016 tarihinde Skyscanner ve Hotelscombined kullanarak fiyat ve program hazırlayalım dedik. Ortaya sonuç olarak bu yazı çıktı.

Planlama aşaması

Tatil dönemimizi Ramazan Bayramı’nın hemen sonrası olan 9 – 16 Temmuz olarak belirledik. Ramazan Bayramını hem daha fazla para harcamamak, hem de Bayram’da ailelerimiz ile birlikte olmak amacıyla tercih etmedik. Üstelik bu tarihlerde hem konaklama noktaları hem de tatil beldeleri hınca hınç dolu olacağından, ne gezdiğimizden ne de gördüğümüzden zevk almama şansımız yüksek. Kıyaslamamızda birbirine benzer otelleri ve ulaşım hizmetlerini dahil ettik. Burada en iyilerden örnekler aldık. Siz bu turları daha ucuza mal edebilirsiniz. Bir de, hazırda geçerli bir pasaportunuz olduğu kavramıyla yola çıktık.

İlk önce yurt içi tatilimizi planladık

Antalya Belek / Rixos Premium Belek Otel 5 * ultra herşey dahil. Çok sevdiğimiz bir otel burası. Otel fiyatlarında 3 kişilik konaklama ile Hotelscombined kullanarak fiyatladık. Uçak, Türk Havayolları ve bir de transfer harcamamız olacak. Tüm fiyatlar toplam 3 kişi için hesaplandı.

7 gece 3 kişi aynı odada konaklama : 7,569 TL
THY ile İstanbul – Antalya İstanbul 3 kişi bilet : 981 TL
Transfer Antalya Havalimanı – Otel – Havalimanı : 160 TL
Toplam Masraf : 8,710 TL

Yapılacaklar : Otele gireceğiz ve çıkana kadar otelden hariç hiç bir yere adım atmayacağız. Sahilde, havuzda şezlonglarda uzanacağız. Gerçi önce kapmamız gerekecek. Tüm öğünler için mümkün olduğunca erken gitmeye çalışacağız. Ara öğünleri kaçırmamalıyız. Nihayetinde onca para saydık. Son gün son dakikaya kadar otelin tüm imkanlarından faydalanıp, bir miktar istakoz konumuna geçip, son gün döneceğiz.

Sırada yurt dışında sevdiğimiz destinasyon var

İkinci hedef Malezya idi. Zaten bizi şaşırtan bu seçeneği araştırmak oldu. Havayolu olarak Qatar Airways İstanbul çıkışı program günümüze uygun fiyat verdi. Kuala Lumpur‘da Pasific Regency 5* Otelde 2 gece ve ardından Air Asia ile uçacağımız Langkawi’de ise yine çok güzel bir otel olan Meritus Pelangi Beach 5* otelde 5 gece kalacağız. İki ayrı havayolu, iki ayrı şehir, iki ayrı otel ve iki ayrı havalimanı transferimiz olacak. Yani neredeyse hepsi 2 katı. Yine tüm fiyatlar 3 kişi için hesaplandı.

Vize ücreti (Vize uygulaması yok çok şükür!) : 0 TL
Qatar Airways İstanbul – Kuala Lumpur – İstanbul : 2,987 TL
Air Asia Kuala Lumpur – Langkawi – Kuala Lumpur : 294 TL (evet yanlış okumadınız. 3 kişi toplam ücret)
2 gece 3 kişi aynı oda Kuala Lumpur konaklama : 289 TL (evet yine yanlış okumadınız. Kahvaltı dahil 3 kişi x 2 gece toplamı)
5 gece 3 kişi aynı oda Langkawi konaklama : 2,921 TL (bu da doğru. Kahvaltı dahil toplam)
Kuala Lumpur ve Langkawi otel-havalimanı transfer: 250 TL (taksi ile)
7 gün öğle ve akşam yemekleri 3 kişi toplam : 1,200 TL (bu rakamdan çok daha azı çıkabilir. Bolca yiyeceğiz diye düşündük)
Toplam Masraf : 7,941 TL

Yapılacaklar : Kuala Lumpur’da yapılabilecekler için buraya bakabilirsiniz. Langkawi için de buraya bakın. Göreceğiniz gibi fazlasıyla bir şeyler yapabilme şansımız var. İstakoz gibi yanacağımız da garanti.

Şaşırdınız mı?

Şaşırdınız değil mi? Biz de şaşırdık işin aslında. Burada her iki nokta için de hep lüks düşünülerek hazırlanmış fiyatlar gördünüz. Bu arada kısa bir not düşelim. Sizin aradığınız zaman için hem otel hem havayolunda farklı fiyat çıkabilir. Ama her ikisi için de daha düşük maliyetleri yakalayabilirsiniz. Biz 3* otellere kadar indik ama her seferinde Malezya, Antalya’ya göre daha ucuza geldi. İster Antalya şeridine inerek otelden çıkmamacasına oda-sahil-restoran üçgeninde bir tatil yapın, isterseniz aynı sürede yurt dışında iki ayrı şehir ve onlarca değişik aktivite içeren bir tatili tercih edin. Balayına gideceklere duyurulur.

Çağrı Sağlık , Mayıs 2016

Exit mobile version