İstanbul Arkeoloji Müzesi

İstanbul Arkeoloji Müzesi

İstanbul Arkeoloji Müzesi , bir anlamda Türklerin açtığı ilk arkeoloji müzesidir. Aynı zamanda dünyada da en büyük müzeler içerisindedir. Gülhane Parkı girişinin sağından Topkapı Sarayına doğru çıkan Osman Hamdi Bey yokuşunda bulunuyor.

Kim bu Osman Hamdi Bey derseniz, hani o meşhur kaplumbağaları terbiye eden zatı çizen, hani Kadıköy’ün ilk belediye başkanı olan, aynı zamanda da bu müzenin kurucusu olan Osman Hamdi Bey.

Aslında bu müzenin kompleksi içerisinde yer alan Çinili Köşk, tarihi kayıtlara göre buradaki ilk yapı. 1472 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmış. Bugün İstanbul’un ilk sivil yapısı olarak en erken dönem Türk köşkü örneğini oluşturmakta.

1887-1888 yılları arasında, o dönemde Osmanlı toprağı olan Lübnan’da gerçekleştirilen kazılarda İskender Lahti (dünyanın en büyük lahitidir) Osman Hamdi Bey tarafından bulunarak İstanbul’a getirilince sergilemek için yer gerek olmuş. 

Bunun üzerine, yine Osman Hamdi Bey tarafından 1883 yılında yaptırılan ve Sanayi-i Nefise Mekteb-i Alisi (Güzel Sanatlar Akademisi) yani sanat okulu olarak kullanılan binanın (günümüzde Şark Eserleri Müzesi’dir) yanına yapılan bina 13 Haziran 1891 yılında  Müze-i Hümayun (İmparatorluk Müzesi) olarak açılmış.

O günden bu güne 13 Haziran Türkiye’de müzecilik günü olarak kutlanmakta. İstanbul’a gelip, Sultanahmet bölgesine geçip, bu müzeyi ziyaret etmeden dönmek büyük kayıp ve hatta ayıp olur.

 

Exit mobile version