Senckenberg Müzesi

Senckenberg Müzesi

Senckenberg Müzesi, Senckenberg Bahçesi içerisinde bulunan ve kendi türünde Avrupa’nın önde gelen “Doğa” müzelerindendir. Frankfurm am Mein şehrinde bulunan müze, aynı zamanda kendi türünde Almanya‘nın en büyük ikinci müzesi konumunda. Almanya’nın en büyük doğa tarihi müzesi olması haricinde 200 yılı aşkın bir geçmişe sahiptir. Müzede, dünyanın dört bir yanından getirilmiş hayvan, bitki, mineral, fosil ve insan kalıntıları sergileniyor. Özellikle büyük dinozorlar ile ilgili galerileri çok değerli ve ilgi çekici. Bu konuda Avrupa’nın en zengin müzesi olarak görülüyor. 2000 ayrı türden doldurulmuş kuş koleksiyonu ile dünyanın en büyük doldurulmuş kuş koleksiyonuna sahip. Müzenin giriş kısmında sizi gerçek boyutlarında dinozor modelleri karşılıyor. Tabii doğal olarak müze çocukların ilgisini fazlasıyla çekiyor. İlgi çeken bir başka sergi ise 60 cm. boyutunda olan ve günümüz atlarının atası sayılan 50 milyon yıllık bir at kalıntısı. Bu özellikleri ile müze Frankfurt Dinozor Müzesi olarak da biliniyor.

Senckenberg Müzesi ‘nin bir diğer önemli bölümü de, insan evrimini anlatan bölüm. Bu bölümde, insanın ataları olan maymunlar, Australopithecus, Homo habilis, Homo erectus, Neandertal ve Homo sapiens gibi türlerin kafatasları, iskeletleri ve yaşam biçimleri hakkında bilgiler verilmektedir. Ayrıca, insanın kültürel evrimini gösteren araç-gereçler, sanat eserleri ve giysiler de sergilenmekte.

Müzenin bir başka ilgi çekici bölümü de, canlı hayvan koleksiyonudur. Bu bölümde, akvaryumda yaşayan balıklar, sürüngenler, amfibiler ve böcekler gibi hayvanlar görülebilmektedir. Bu hayvanlar, hem eğitim hem de araştırma amaçlı olarak müzede tutulmaktadır.

Senckenberg Müzesi’nin ziyaret sürelerine gelirsek, müze pazartesi günleri kapalı. Salı-cuma günleri 09:00-17:00, cumartesi-pazar günleri 09:00-18:00 saatleri arasında açık. Müze hakkında daha fazla bilgi için bu linke tıklayabilirsiniz.

Senckenberg Müzesi’ni ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Hem eğlenip hem de öğrenebileceğiniz harika bir yer.

Exit mobile version