HAKKIMIZDA

Hep BİZ KİMİZ… diye başlarlar ya.

1986 yılında henüz 12 yaşında ve yeni İngilizce öğrenmeye başlayan bir genç olarak, Anıtkabir’in yollarında turistlere Anıtkabir‘i anlatmaya çalışırdım. İlk kabul edenler İtalyan bir aileydi ve onlardan 1 USD almıştım. Turizm’de ilk kazandığım paradır. Daha sonraki eğitimim ODTÜ’de Biyoloji ardından Başkent’te turizm oldu. Zaman içerisinde otelinden acentesine turizm içinde, ama daha çok yurt dışına ve yabancı kültürlere yönelik çalıştım.

Yurt dışına çıkmadan evvel, önce kendi ülkemi gezdim. Babamın arabaya atlayıp geziye çıkma arzusu, bende mesleğe dönüştü. Daha önce gitmediğim, bir daha gidip gitmeyeceğim meçhul olan her yer benim için ayrı bir önemdedir. “İlk çıktığım yurt dışı gezim Fransa idi.” demeyi çok isterdim. Hani dünyanın en fazla turist çeken ülkesiyle dış gezilere başladım demek güzel olurdu. Ama ilk gezimde İstanbul’dan Zürih‘e 2 saat uçup, Zurich havalimanında 6 saat bekledikten sonra Hindistan‘a, Yeni Delhi‘ye 9 saat uçarak gitmiştim.

Bugün gezenler Hindistan‘a 6 saatte uçarken o dönemler tek yön 17 saat sürüyordu. Bu arada ilk defa yurt dışına çıkacaklar Hindistan’dan başlamasa daha iyi olur demekle yetineyim.

Özellikle kendi ülkemi gezerken, gördüğüm her kahverengi tabelayı takip etmek arzusu beni hem tarih hem de coğrafyanın kollarına attı. Gezdiğim yerlerin geçmiş yaşanmışlarını bilmek, oraları gözümde bir taştan, bir ağaçtan, bir isimden ötede bir noktaya getirdi.

Yurt dışı kongreler, konferanslar, turlar, kısacası bir turizmcinin yaptığı her türlü operasyonel çalışma sonrasında ise yıllar sürecek başka macera başladı. Kendi ülkemde, başka bir ülkenin Tanıtma Müdürü olarak çalışmaya başladım ve 16 senedir de devam ediyorum.

20 Yıldan fazla bir süredir, sizleri tanıyan sizden birisi olarak, sizleri hep yurt dışına çağırdım. Tüm bu yılların sonunda Türk turistin yurt dışında talep ettikleri, görmek istedikleri ancak kimi zaman araştırmamaktan kimi zaman ise iyi programlayamamaktan ötürü bir çok önemli noktayı kaçırdıklarını gördüm.

Bu siteyi, siz gezi dostlarına rehber olsun diye hazırlamamın yegane sebebi bu. Ne güzel ki, sitemizin açılmasından sonra kısa bir süre içerisinde hem dünyada hem Türkiye’de aktif web siteleri içerisinde iyi noktalara geldi. Ben ve eşim de, emeklerimizin karşılığını almanın mutluluğu ile her gün sitemize yeni bir şeyler ekleme çabamızı arttırdık.

Her gün, farklı ülkelerden farklı şehirler eklemeye, gezi yazıları ile sizlere tatlı ve farklı bakışlar sunmaya devam edeceğiz. Sizin gezilerinizde daha fazla mutlu olmanız için bilgilerimizi sizlerle paylaşacağız. Çünkü bize göre “Paylaşılmayan bilgi değersizdir.”

Çağrı Sağlık

Basında Biz

Turizm sektörünün önde gelen sitelerinden olan Uzak Rota‘da Turrehberin projesi tanıtıldı.

Sevgili Ahmet Buğra, hem gezginlik hem de gazeteciliği birleştiren İzmir’in güzel insanlarından birisi. Onunla gerçekleştirdiğimiz röportaj gerek “Ege Telgraf” ta, gerekse kendi gezi blogu olan Keşfetsek’de yayınlandı.

Turizm sektörünün haberleşme ortamlarından olan Turizm Günlüğü‘nde ülke pazarlaması ve Türk turistlerin artan Malezya seyahatleri hakkındaki röportajımız ilginizi çekebilir.

Başa dön tuşu