Arnavutluk

Arnavutluk, Avrupa Birliği resmi aday üyesi bir devlettir. Türkiye Cumhuriyeti pasaportlarına 90 güne kadar vize almamaktadır. Türk pasaportlarına uygulanan vizeler ile ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayınız. Para birimi olarak Lek kullanılmaktadır. Bugünkü kur için buraya tıklayınız.

Arnavutlar, İliryalılar’ın devamıdır. Türkçe Arnavut kelimesi ise “Arvanit”ten türemiştir. İliryalılar Roma İmparatorluğu’nun kurucu unsurlarındandır. Roma İmparatorluğu, Doğu Roma İmparatorluğu,Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu bu topraklarda hüküm sürdü. 1912’de Osmanlı’nın Balkanları kaybetmesi ile birlikte bağımsızlıklarını kazanan Arnavutlar, 1944 yılında sona eren Alman işgali sonrası Arnavutluk Sosyalist Halk Cumhuriyeti kuruldu.Arnavutluk’ta sosyalist rejim 1991 yılında sona erdi. 1998’de yenilenen Anayasa ile bugün parlementer cumhuriyet ile yönetilmektedir. Her ne kadar ufak bir ülke olsa da, gerek Avrupa gerekse Osmanlı tarihinde önemli bir yer tutan bu ülke, Türk turistlerin seveceği bir yer.

Arnavutluk Placeholder
Arnavutluk

Ne Yemeli

Bu ülkeye geldiğinizde kendinizi yemek konusunda evinizde hissedeceksiniz. Kimisinin ismi size farklı gelse de, Arnavutluk’ta yiyeceğiniz yemeklerin çoğunluğu Türk mutfağındandır. Yunan ve İtalyan mutfaklarının da etkisi bulunmakta.
DolmaArnavut usulü patates salatasılimon çorbasıTiran dana FergeseGulaşTandır ekmeğiHelvaLokumKadayıf ve Baklava bunlardan bazılarıdır.

Ne Almalı

Burada üretilen Rakı en fazla alınan hediyelikler içerisinde. Bir de geziniz esnasında rastlayacağınız tek kişilik sığınaklar modelinde yapılan kül tablaları var. Oldukça ilginç ve tamamen yöresel. Tüm bunların haricinde halı ve kilim almayı tercih edebilirsiniz.

TİRAN BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: T.C. Tiran Büyükelçiliği Rruga e Elbasanit no:65 Tirana-Albania

Telefon: 00 355 4 2380350-51-52-53 Faks: 00 355 4 234 7767 E-Posta :embassy.tirana@mfa.gov.tr Web Sitesi :http://tiran.be.mfa.gov.tr Görev Bölgesi: Arnavutluk

Başa dön tuşu