Aşı Pasaportu Geliyor

Avrupa Birliği Covid-19 salgınında kullanılması amacıyla aşı pasaportu uygulamasını başlatabilir

Avrupa Birliği’nin 2019 yılı sonlarında duyurduğu aşı pasaportu ve salgına karşı mücadele programı dahilinde, AB içi ve 3. ülkelere karşı uygulanmak üzere ‘aşı pasaportu’ konusu ile ilgili teklif resmi başvurusu AB Komisyon Başkanlığı’na ulaştı. Aşı son dakika haberleri arasında ciddi bir tartışma konusu olan pasaport uygulaması kabul edilirse, Covid-19 yani Koronavirüs aşısı yaptırmamış kişilerin AB üyesi ülkelere girişi engellenecek.

İlk olarak 2018 yılında planlanmaya başlanmış

Covid-19’tan bihaber olduğumuz dönemlerde, 2018 senesinden itibaren yapılan ‘aşı pasaportu’ çalışmalarından, 2019 yılı sonlarında haberimiz olmuştu. O dönem bir yol planı çalışması hazırlanmış ve AB tarafından duyurulmuştu. İlgili plana buradan ulaşabilirsiniz. Biz de pandemi döneminin başlarında bu hastalığın çeşitli şekillerde, seyahat etmeyi zorlaştıracağını daha önce yazmıştık. Şimdi gelinen noktada ise, yapılan resmi başvuru sonrası gerçekleşecek görüşmeler neticesinde, büyük bir ihtimalle AB’nin bu yol planını uygulamaya alacağı düşünülüyor. İşin ilginç tarafı bu plan, henüz Koronavirüs yokken oluşturulmuş bir plan. Şu an yaşadığımız pandemi şartları, planın ne kadar doğru olduğunu ispatladığı için, planın onaylanacağı düşünülüyor.

Aşı Pasaportu Nasıl Uygulanacak?

AB Başkanlığı’na iletilen teklifte, AB üyesi ülkelerin önümüzdeki aylarda vatandaşlarının aşılanmasına yönelik yoğun bir çalışma yapacakları belirtiliyor.

Üye devletler arasında ve üçüncü ülkelerden gidiş-gelişlerin, serbest dolaşımın mümkün olan hızda yeniden tesisi hepimizin önceliğidir.

Teklifte, Covid-19’a karşı aşılanmış kişilerin serbest dolaşımını sağlamak gerektiği, bunun da kişilerin başarıyla aşılandığını kanıtlayan bir belgeyle mümkün olduğu anlatılmakta. Hatta Yunanistan’da bu uygulamaya yakında başlanacağı ve bunun AB için bir model oluşturacağı söylenmekte.

Vize İçin Ön Şart

Aşı Pasaportunun, AB’ye giriş yapacak 3. ülke vatandaşlarının vize başvurularında bir ön şart olacağı, bu belgeye sahip olmayan kişilere vize verilmeyeceği, tartışılacak olan teklifte açıkça belirtiliyor. Bu noktada akıllara, hangi aşıların AB tarafından kabul göreceği sorusu da gelmekte. Acaba AB, aşı pasaportunda özellikle bir veya birkaç markanın ismini zikredecek mi, yoksa her hangi bir sınırlama koymadan kabul edecek mi? Burası kesinlik kazanmış değil. Yine de bir şekilde sınırdan içeri giren ve bu belgeye sahip olmayan kişilere ise karantina başta olmak üzere bir çok yaptırım uygulanacak. Bu kişileri karantina süresini geçirdikten sonra bile, aşı yaptırmamışlar ise, toplu taşımalara binemeyecekler, topluluk içerisine giremeyecekler.

Exit mobile version