İtalyan köyü kıymete bindi

İtalyan köyü kıymete bindi.

Bir İtalyan köyü kıymete bindi. Hem de öyle böyle değil. 2 gün önce, Reuters ile başlayarak uluslararası haber sitelerinden değişik bir haber geldi.

İtalya’da, Genova’nın yaklaşık 90 km kadar kuzeyinde kalan Bormida adlı İtalyan kasabasında nüfus gittikçe düşmüş ve Belediye Başkanı da bundan dolayı bir çalışma yapmak istemiş. İşte her şey bu dakikadan itibaren, bu köy için değişdi.

Daniele Galliano – Fotoğraf http://www.ilsecoloxix.it

Başta Avrupa olmak üzere, Amerika ve Asya kökenli haber ajansları bir anda Bormida isimli bu köyden ve belediye başkanının yaptığı açıklamadan bahsetmeye başladı.

Gerçekten de haber olacak bir niteliği vardı. Belediye Başkanı, köyün nüfusunun hem yaşlandığını, hem de sayıca azaldığını söyleyerek, belediye olarak buraya taşınacak olanlara 2000 Euro teşvik vereceğini Facebook hesabından duyurdu.

Bir anda haber önce Facebook üzerinden, ardından yerel medya ile tüm İtalya’ya ve oradan Avrupa kanalları üzerinde tüm dünyaya yayıldı. Çünkü Bay Galliano, sadece 2000 Euro vermekle kalmayacak, aynı zamanda belediyeye ait olan evleri de aylık 50 Euro gibi komik sayılabilecek bir rakama kiralayacağını söyledi.

Bunun üzerine dünyanın bir çok yerinden bir çok kişi, mesajlar göndermeye başladı. Haberi yapan İngiliz medyaları, Londra’daki ev kiralarının, merkezde aylık 12,000 Euro’ya kadar çıkabildiğini, bunun karşılığında 50 Euro ile farklı bir yaşama kavuşulabileceğini yazdı.

Mesaj gönderenlerin büyük bir çoğunluğu ise, köyde wi-fi ve yüksekli hızlı internet olup olmadığını sordu.

Tabii ki Türk Medyası da bundan geri durmadı ve haber Türkiye’de de büyük ilgi gördü.

Olur da yerleşirseniz, İtalya için gezi rehberimizi okumayı unutmayın.

Dünya genelinde, köy nüfuslarının yaşlanması ve genç köylülerin çeşitli sebepler ile şehirlere göçmesi beraberinde ciddi sorunları da getirecek gibi gözüküyor. Acaba bir zamanların ünlü Türk filmi “Köyden indim şehire” bu sefer tersine işleyecek mi?

 

 

 

Exit mobile version