Shkoder

Shkoder, bizde bilindik ismiyle İşkodra, bölgenin en önemli merkezlerinden biri olma özelliğini çok uzun yıllardır sürdürmekte olan bir kent. Önceleri İliryalıların başkentlerinden biri olarak ticaret merkezi konumuna gelmiş kent, daha sonraları Roma İmparatorluğu altına girmiş. Dalmaçyalıların da bir dönem yönettiği kenti sonraları Bizans İmparatorluğu yönetmeye başlamış. Bu dönemde Sırpların buraya yerleştirildiği bilinmekte. Fatih Sultan Mehmet döneminde 2 ayrı seferde kuşatılan İşkodra, 1479 yılından itibaren Osmanlının Sancak beyliği konumuna geliyor. 1912 tılında Osmanlı’dan kopan İşkodra kenti 1913 yılında Arnavutluk altına geçiyor.

Gece Hayatı

İşkodra gece hayatının olduğu şehirlerden birisi. Gidilebilecek kafeler, barlar ve gece kulüpleri bulunmakta ve büyük çoğunluğu merkezde kalıyor. Çok özellikli bir mekan bakanlardansanız eliniz boşta kalabilir. Bizden uyarması.

Ne Almalı

Hediyelikler tamamen standart diyebiliriz. Bu tür turistik hediyelikler satan 1-2 büyük dükkan bulunmakta. Ancak Skhoder veya İşkodra’dan daha çok Arnavutluk temalı hediyelikler gördük biz. Magnet ve şapkalar ön planda.

Başa dön tuşu