Salzburg

Avusturya’nın orta-kuzey kesiminde yerleşim bölgesidir. Avusturya’nın bır eyâletidir. 150.000’lik nüfusuyla Avusturya’nın 4. büyük şehridir. Alp dağlarının eteğinde, Almanya sınırında, Viyana’nın 270 km. batısında yer alan aynı adlı eyaletin merkezidir. Salzach nehrinin kenarında yer alan bu kent, adını buranın ilk sakinlerinin hayatını kazandıkları zengin tuz çökeltilerinin almıştır. Başlıca sanayi kolları arasında çalgı yapımcılığı, bira yapımcılığı, dokuma sanayii, çeştili makineler ve elektrikli gereçler yapımı, basımcılık ve yayımcılık v.b. sayılabilir. Ama başlıca gelir kaynağını turizm oluşturmaktadır. Mozart‘ın doğum yeri olan kent, her yıl düzenlenmekte olan Salzburg Festivali ile binlerce klasik müzik hayranını kendisine çekmektedir.

Gece Hayatı

Bir üniversite ve sanat şehri olarak, Salzburg yeterli derecede gece hayatını sunmaktadır. Ancak ilk defa ziyaret edenler, şehrin tarihi dokusunu koruma amaçlı yerel kanunlardan ötürü gece hayatı reklam veya tabelalarını fark edemeyebilirler. Rudolfskai bölgesinde birkaç uygun bar bulunmaktadır. Kulüp mantığından biraz uzak olan Salzburg’da, tabii ki Klasik Müzik için güzel yerler ve şovlar bulunmakta.

Ne Almalı

Her yerde rastlayabilirsiniz. O yüzden doğal bir tercih olarak Mozart motifli çikolataları tercih edebilirsiniz. Onun haricinde yerel kıyafetler içindeki porselen bebekleri de tercih edebilirsiniz.

Başa dön tuşu