AZERBAYCAN

Azerbaycan Cumhuriyeti, Güney Kafkasya bölgesindeki en büyük devlet konumundadır. Oldukça eski ve zengin bir tarihi geçmişi olan Azerbaycan aynı zamanda Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi üyesidir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için, elçilik ve konsolosluklardan ücretsiz, havalimanından ise 10 USD karşılığında vizesiz giriş imkanı vardır. Türk pasaportlarına uygulanan vizeler ile ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayınız. Para birimi olarak Manat kullanılmaktadır. Manat son devalüasyonlardan sonra değer kaybetse de Türk Lirasına göre değerli bir kur. Bugünkü kur için buraya tıklayınız.

Azerbaycan tarihi boyunca bir çok devlet ve İmparatorluğun topraklarına dahil edilmiştir. M.Ö. 9. yy.’da ilk olarak İskitler burada yerleşim göstermişlerdir. Ardından İranlı Medler, Büyük İskender ve Roma İmparatorluğu bu topraklara yerleşmiştir. Sasaniler, Oğuz Türkleri, Moğollar ve çok sayıda Türk beylikleri bu toprakları ellerinde tutmuşsada 1828 yılından itibaren tamamen Rus İmparatorluğu boyunduruğuna girmiştir. 1918 yılında Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti kurulmuş ancak Kızılordunun istilası sonrası 28 Nisan 1920’de Azerbaycan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti adı altında Sovyet Rusya topraklarına katılmıştır. 1991 yılında Sovyet Rusya’nın dağılması sonrası özgürlüğünü kazanmıştır. Dağlık Karabağ bölgesinden ötürü Ermenistan ile savaşmış ve bu problem halen çözüme ulaşmamıştır.

Azerbaycan Placeholder
Azerbaycan

Ne Yemeli

Hıngal (Mantı türü)* Düşbere (Yoğurtlu börek)
Tike Kebab (Şiş kebap)
Azerbaycan mutfağı, Türk mutfağına çok yakındır ve pilav (plov) vazgeçilmez bir yemektir.

Ne Almalı?

Çok ilginç bir hediye bakarsanız eğer, Neft (Petrol) Resimleri alabilirsiniz. Bunlar bildiğiniz petrolden elle çizilen resimlerdir. Çok nadir rastlayabilirsiniz. Ve tabii ki halı yine buradan alabileceğiniz bir diğer değerli hediyedir. Tipik magnetler ve küreler elbette burada da bulunmakta.

BAKÜ BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: SAMED VURGUN KÜÇESİ 94, BAKÜ
Telefon: 00 99412 444 73 20 / 28 / 29 Faks: 00 99412 444 73 55 E-Posta : embassy.baku@mfa.gov.tr Web Sitesi :http://www.baku.be.mfa.gov.tr/

Görev Bölgesi: Nahcıvan hariç tüm Azerbaycan
Konsolosluklar : Nahcıvan, Gence

Başa dön tuşu