Bakü

Bakü, Azerbaycan’ın hem en büyük kenti hem de başkentidir. Şehir olarak deniz seviyesinin 28 metre altındadır ve Hazar Denizi’nin hemen kıyısında kurulmuştur. M.Ö. 3000 yıllarına kadar giden yerleşim izleri bulunmaktadır. Ülke nüfusunun neredeyse dörtte biri burada yaşamaktadır. Türkiye’den gittiğinizde kendinizi bir başka Türk şehrinde hissettiğiniz bir şehirde bulacağınız kesin. Buna imkan tanıyacak yoğunlukta Türk malları ve restoranları da bulunmakta. Dil olarak da hiç bir sıkıntı çekmeyeceğinizi söyleyebiliriz. Özellikle petrol geliri (neft) ile neredeyse tamamen yeniden inşa edilmiş şehir, mimarisi ile sizi kendine aşık edecek. Yalnız belirtmemiz gereken şey ise özellikle Bakü’de harcamalarınıza dikkat etmeniz. Zira Manat, Dolar kadar değerli bir para birimi.

Gece Hayatı

Eskiden daha canlı bir gece hayatı olduğu söylense de, pek özel bir gece hayatı yok. Ama yine de Azerbaycan’daki en hareketli gecelerin Bakü’de yaşanabileceği kesin neredeyse. Özellik Fıskiye Meydanı ve etrafındaki disco, bar ve publar gecenin ilerleyen saatlerine kadar açıklar.

Ne Almalı

Doğalgaz, biraz petrol gibi giriş yapmak isterdik. Geriyede pek fazla birşey kalmıyor aslında. Tamamen standart turistik hediyeler var. Arada orjinal birşeyler bulabilirseniz kaçırmayın. Yalnız Azeri Manat’ı Türk Lirasından değerli. Hatırlatalım.

Başa dön tuşu