turrehberin.com

Brüksel

Brüksel

Belçika'nın hem en büyük, hem de en kalabalık kentidir. Başkent olmasının haricinde, aynı zamanda Avrupa Birliği'nin de başkentidir. Brüksel 10.yy. da yapılan bir kale şehirden, bugünkü 1.8 milyon nüfuslu şehir haline gelmiştir. II. Dünya Savaşı'ndan bu yana dünyanın uluslararası politika merkezi haline de gelmiştir. NATO'nun merkezi de Brüksel'dedir. İlk olarak 580'li yıllarda Senne nehrindeki bir adaya yapılan ufak bir kilise ile başlayan şehir, 1300'lü yıllara gelindiğinde, artık çift duvarlı savunma sistemine sahip ticari bir şehirdir. Sürekli olarak Hollanda ve Fransa arasında kültürel etkileşimde kalan Brüksel'liler bugün itibarıyla ağırlıklı olarak Fransızca konuşur. Yıl içinde ortalama 200 gün yağmurlu 24 gün karlı geçer. Dolayısıyla gidilebilecek en uygun zamanlar, yaz aylarıdır. Yazın dahi ortalama sıcaklıklar 25 derece civarındadır.

216462b_Bruxelles-DeliriumCafe_(c)OPT-AlessandraPetrosino

Gece Hayatı

Brüksel'de gece hayatına renk katan yerler var elbette. Bunların başında dünyanın en iyi 10 Bira barlarından biri olan Moader Lambik bulunmakta. 1886 yılından bugüne özellikle sanatçıların tercihi olan Le Cirio ise bambaşka bir tercih. Ancak eğlenme kısmı garanti bir gece istiyorsanız Bonnefooi'yi tercih edebilirsiniz.

hapsburg_veil_belgian_lion1

Ne Almalı

ÇİKOLATA elbette... Tüm dünyada Belçika Çikolataları meşhurdur. Ama dantel işlemeleri de düşünmek gerekir. Özellikle el işi olarak yapılan danteller ciddi rakamlara hediyelik olarak satılmakta. Bunların haricinde yerli tasarımcıların kıyafetleri de bir başka ilgi noktası.

Yurt dışı gezi rehberi olarak hazırlanan Turrehberin'de sizlere, dünyanın birçok noktasını tanıtmanın haricinde, ülkemizden ilgi çeken yerleri de beğeninize sunuyoruz. Çeşitli gezi haberlerinin haricinde, kimi zaman garipsediğimiz olayları da sizlerle paylaşıyoruz. Gezginler için sanal bir Han olmaya başlayan sitemiz için, sizin de tavsiyelerinizi bekleriz. 

Bizi Takip Edin

 • TWITTER

  Bizi takip edin, haberdar olun

 • INSTAGRAM

  Instagram'da da varız

 • PINTEREST

  Bizi Pinlemeyi unutmayın!

 • FACEBOOK

  Takip edin ve Paylaşın

 • YouTube

  Abone olup video izleyebilirsiniz.

 • E-POSTA

  Soru sormak bedava :)

Copyright 2015 © All Rights Reserved / Tüm hakları saklıdır.

Hosted by PBS Tasarım

Site Haritası

Gizlilik Kuralları