Liverpool

Liverpool, tarihi boyunca bir liman kenti olarak İngiltere’de önemli bir yere sahip olmuştur. Ünlü transatlantik RMS Titanik bu limana kayıtlıdır. Atlantik köle ticaretinin ana limanı olmak da bu tarihin içindedir. 2007 yılında kuruluşunun 800. cü yılını kutlayan şehirde turizm önemli bir geçim kaynağını oluşturur. The Beatles gibi ünlü grupların da çıktığı yer olan Liverpool, 1207 yılında kurulmuştur. Ancak 16.yy başlarında yani 300 yüzyıl sonra nüfusu hala 500 kişi civarında olan şehir ancak 17. yy ile büyümüştür. Köle ticaretinin ana merkezi olan Liverpool, bu sebeple 18 ve 19 yy. binalarından ötürü Dünya Kültürel Miras listesinde de bulunmaktadır. Ağırlıklı olarak bir endüstri ve liman kenti olarak bilinmenin haricinde “Asla yalnız yürümeyen” takımı, Liverpool FC ile de tüm dünyada ün yapmıştır.

Gece Hayatı

27 Milyon Pound, yani yaklaşık 110 Milyon liraya yenilenen Everyman Bistro, The Guardian tarafından şehrin en iyi gece noktalarından biri olarak tanıtılıyor. Ancak öğlen açılıp, akşam 22:30’da kapanıyor. Hafta sonları bu süre gece 01:00’a kadar uzuyor. Şehrin en iyilerinden biri olarak görülen diğer bir yer ise Motel24 Kitchen Street veya District gibi elektronik müzik ve klüp tarzı yerler de ilgi çeken diğer uğrak noktaları. Ama Beatles derseniz, o taktirde onların sahne aldığı The Cavern Pub sizin hedefiniz olmalıdır. Girişte bulunan John Lennon heykelinden doğru yerde olduğunuzu anlayacaksınız.

Ne Almalı

Standartlaşmış hediyeler olan magnet, kar küresi veya t-şirtlerin haricinde bir kaç farklı hatıralık Şu bir gerçek ki, eğer Titanik ve Beatles bizim içimizden çıkmış olsa, kesinlikle çok daha fazla hediyeliğini yapıp, her türlü şekilde bunlardan faydalanabilirdik. Ancak İngilizler o kadar yaratıcı değiller demek ki. Liverpool’a gelince öncelikle Beatles ve ardından Liverpool FC ürünlerini hediyelik olarak almanızı tavsiye ederiz

Başa dön tuşu