turrehberin.com

BULGARİSTAN

Bulgaristan Placeholder
Bulgaristan

BULGARİSTAN

Bulgaristan, Avrupa Birliği üyesidir ancak Türk vatandaşları Bulgaristan vizesi alarak veya çoklu giriş Shengen vizeleri ile Bulgaristan'a giriş yapabilmektedirler. Türk pasaportlarına uygulanan vizeler ile ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayınız. Para birimi olarak Leva kullanılmaktadır. Euro'da kabul gören bir diğer para birimidir. Bugünkü kur için buraya tıklayınız.

7,5 Milyon nüfuslu Bulgaristan'da ilk yerleşim izlerine Neolitik çağda rastlanır. Daha sonra Trakya, Pers, Yunan ve Roma medeniyetleri altında kalan bu bölge, ilk olarak 681 yılında Bulgar krallığı ile tanışmıştır. 1396 yılında Osmanlı hakimiyetine giren bu topraklar, 1877-78 yıllarında gerçekleşen Türk-Rus Savaşı sonrasına kadar Osmanlı hakimiyetinde kalmıştır. 3. krallıklarını bu tarihten sonra kuran Bulgarlar, her iki dünya savaşında da Alman tarafında yer almış ve 2. Dünya Savaşı sonrasında Sovyet Rusya'nın yandaşı olarak Komünist yönetime geçmiştir. 1989 yılında yapılan çoklu parti seçimleri ile demokratik bir yaşama adım atan Bulgaristan, serbest piyasa sistemine de bu tarihten itibaren geçmeye başlamıştır. Proto Bulgar'ların Türk kökenli oldukları bir çok açıdan doğrulanmıştır. Ancak çok uzun yıllar önce yerel Slav ırkı ile karışmaya başlayan bu grup, daha sonra asimile olarak bugünkü Bulgar halkını oluşturmuştur. Kurucuları olan ilk kralları Krum Khan(Han)'dır.

flag_of_bulgaria
bulgariafood

Ne Yemeli

Bulgaristan, neredeyse tam Türk mutfağıdır. Fazlasıyla aşina olacağınız bazı yiyeceklerin isimlerini vermek gerekirse, Sujuk(Sucuk), TaratorShkembe Chorba(işkembe çorbası),Çoban Salata,Turşu,Skara (Izgara), Kyufte (Köfte),GuveçYahniPlakiSarmaTas KebapDolmaKapamaKavurmaTatar KöftesiPogacha(Poğaça), BaklavaGevrekYufkaTrahana (Tarhana), Lokum ve Kabak Tatlısı gerek ismi, gerekse tadı ve şekli ile birebir Türk mutfağı gibidir.

souvenir

Ne Almalı

Bulgaristan'da özellikle el sanatları ve oymacılık-kakmacılık ile yapılmış ürünlerden bulabilirsiniz. Her zaman ki hediyelik eşyaların haricinde özellikle bu el yapımı hediyelikleri tavsiye ederiz.

SOFYA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: BOULEVARD VASSIL LEVSKI NO:80 1000 SOFIA REPUBLIC OF BULGARIA

Telefon: 00 359 2 935 55 00
Faks: 00 359 2 981 93 58
E-Posta :embassy.sofia@mfa.gov.tr
Web Sitesi :http://sofya.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Sofya, Montana, Vidin, Vratsa, Pernik, Köstendil, Blagoevgrad

Konsolosluklar
 : Burgaz, Filibe

Yurt dışı gezi rehberi olarak hazırlanan Turrehberin'de sizlere, dünyanın birçok noktasını tanıtmanın haricinde, ülkemizden ilgi çeken yerleri de beğeninize sunuyoruz. Çeşitli gezi haberlerinin haricinde, kimi zaman garipsediğimiz olayları da sizlerle paylaşıyoruz. Gezginler için sanal bir Han olmaya başlayan sitemiz için, sizin de tavsiyelerinizi bekleriz. 

Bizi Takip Edin

 • TWITTER

  Bizi takip edin, haberdar olun

 • INSTAGRAM

  Instagram'da da varız

 • PINTEREST

  Bizi Pinlemeyi unutmayın!

 • FACEBOOK

  Takip edin ve Paylaşın

 • YouTube

  Abone olup video izleyebilirsiniz.

 • E-POSTA

  Soru sormak bedava :)

Copyright 2015 © All Rights Reserved / Tüm hakları saklıdır.

Hosted by PBS Tasarım

Site Haritası

Gizlilik Kuralları