turrehberin.com

Sofya

Sofya, Bulgaristan'ın hem başkenti hem de en büyük şehridir. Sırbistan sınırından 50 km. mesafede Vitosha dağının eteklerine kurulu eski bir şehir. Avrupa Birliği ülkelerinin başkentleri içinde en ucuz olanı diyebileceğimiz şehrin geçmişi 7000 yıl kadar geriye uzanmakta. Roma İmparatorluğu zamanında neredeyse Doğu Roma Başkenti olacak olan şehir maalesef büyük savaşların etkisinde çalkalanmış. 1359 yılındaki bir ticari yazışmada şehrin adı Sofia olarak geçmekte. Osmanlı döneminde de aynı isimle  anılmış. Etrafı dağlar ile çevrili olan şehir, bu sebeple Avrupanın en fazla hava kirliliğine sahip şehri. 1,2 milyon nüfusu ile Bulgaristan'ın atan kalbi demek yanlış olmaz.

Gece Hayatı

Bulgaristan'da en iyi gece hayatı elbetteki Sofya'da. Ama sizi tatmin eder mi orasını bilemeyiz. Yine de Motto, Music Bar Blow veya Chervillo sizi tatmin edebilir.

Ne Almalı

Kar küreleri, ufak milli kıyafetli bebekler ve buzdolabı magnetleri gibi şeyleri bulabilirsiniz. Ama epey bir aramanız gerekebilir. Tabelalar Bulgarca olduğundan ancak vitrinlerden bir şeyler anlayabiliyorsunuz.

Yurt dışı gezi rehberi olarak hazırlanan Turrehberin'de sizlere, dünyanın birçok noktasını tanıtmanın haricinde, ülkemizden ilgi çeken yerleri de beğeninize sunuyoruz. Çeşitli gezi haberlerinin haricinde, kimi zaman garipsediğimiz olayları da sizlerle paylaşıyoruz. Gezginler için sanal bir Han olmaya başlayan sitemiz için, sizin de tavsiyelerinizi bekleriz. 

Bizi Takip Edin

 • TWITTER

  Bizi takip edin, haberdar olun

 • INSTAGRAM

  Instagram'da da varız

 • PINTEREST

  Bizi Pinlemeyi unutmayın!

 • FACEBOOK

  Takip edin ve Paylaşın

 • YouTube

  Abone olup video izleyebilirsiniz.

 • E-POSTA

  Soru sormak bedava :)

Copyright 2015 © All Rights Reserved / Tüm hakları saklıdır.

Hosted by PBS Tasarım

Site Haritası

Gizlilik Kuralları