Sofya

Sofya, Bulgaristan’ın hem başkenti hem de en büyük şehridir. Sırbistan sınırından 50 km. mesafede Vitosha dağının eteklerine kurulu eski bir şehir. Avrupa Birliği ülkelerinin başkentleri içinde en ucuz olanı diyebileceğimiz şehrin geçmişi 7000 yıl kadar geriye uzanmakta. Roma İmparatorluğu zamanında neredeyse Doğu Roma Başkenti olacak olan şehir maalesef büyük savaşların etkisinde çalkalanmış. 1359 yılındaki bir ticari yazışmada şehrin adı Sofia olarak geçmekte. Osmanlı döneminde de aynı isimle  anılmış. Etrafı dağlar ile çevrili olan şehir, bu sebeple Avrupanın en fazla hava kirliliğine sahip şehri. 1,2 milyon nüfusu ile Bulgaristan’ın atan kalbi demek yanlış olmaz.

Gece Hayatı

Bulgaristan‘da en iyi gece hayatı elbetteki Sofya’da. Ama sizi tatmin eder mi orasını bilemeyiz. Yine de Motto, Music Bar Blow veya Chervillo sizi tatmin edebilir.

Ne Almalı

Kar küreleri, ufak milli kıyafetli bebekler ve buzdolabı magnetleri gibi şeyleri bulabilirsiniz. Ama epey bir aramanız gerekebilir. Tabelalar Bulgarca olduğundan ancak vitrinlerden bir şeyler anlayabiliyorsunuz.

Başa dön tuşu