CEZAYİR

Cezayir ile Türkiye’nin arasındaki anlaşma nedeniyle bu ülkeye yapacağınız seyahatlerde Umuma mahsus pasaport sahiplerinin vize alınması zorunludur. Türk pasaportlarına uygulanan vizeler ile ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayınız. Para birimi olarak Cezayir Dinarı kullanılmaktadır. 1 TL yaklaşık 25 Cezayir Dinarı’dır. Bugünkü kur için buraya tıklayınız.

Türkiye’nin yaklaşık 3 katı olan Cezayir, dünyanın alan olarak en büyük 10. ülkesi olarak Afrika kıtasının kuzeyinde bulunmakta. Deniz kıyısı olması sebebiyle her dönem önem arzeden ülke toprakları tarih boyunca Numidyalılar, Fenikeliler, Kartacalılar, Romalılar, Vandallar, Bizanslılar, Emeviler, Abbasiler, Fatimiler, İspanyollar, Osmanlılar ve en son Fransızlar tarafından yönetilmiş.

Ülkenin ismi “al-Jazair” yani “Adalar” anlamından geliyor. Bu topraklarda ilk insan izlerine M.Ö 200,000’li yıllarda rastlanıyor. Bu bölgede Berberi adıyla bir topluluk daha kuvvetli bir hale gelmiş. M.Ö. 600 yıllarında Kartacalılar kıyı boyunca koloniler oluşturmuş ve Berberiler, Kartacalıları altına askeri grup olarak girmiş.

Osmanlı döneminde özellikle Barbaros Hayrettin Paşa döneminde çok mühim bir noktaya gelen bu topraklar, daha sonra Fransızların işgaline uğruyor. 1965 sonrasında bağımsızlığını kazansa da, huzurun hiç kalmadığı ülkede 1991 – 2002 yılları arasında iç savaş yaşandı.

Turizm anlamında 2004 yılına kadar çok ciddi sıkıntıların yaşandığı ülkede bu yıldan itibaren turizm yapılmaya başlandı diyebiliriz.

Cezayir Placeholder
Cezayir

Ne Yemeli

Ülke büyük olduğundan bölgeye göre yemekler de farklılık gösterse de, bizlere çok tanıdık gelen yemekleri bulacaksınız. Öne çıkan yiyecekler içerisinde Kuskus, Çorba, Dolma, Börek ve Şakşuka var. Şaşırdınız mı?

 

Ne Almalı

Burada genelde çok da hediyelik eşya dükkanı görmeyeceksiniz. En turistik yerlerin etrafında, tezgahlarda satılan standart hediyelikler var elbet. Bir de Ghardaia’nın halıları bulup alırsanız buranın en iyi hediyeliği olur.

CEZAYİR BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 21, Villa dar el-Ouard Chemin de la Rochelle Boulevard Colonel Bougara Alger-16000/ ALGERIE

Telefon: 00 213 21 23 00 04
Faks: 00 213-21 23 01 12
E-Posta :ambassade.alger@mfa.gov.tr
Web Sitesi : http://cezayir.be.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: Tüm Cezayir

Başa dön tuşu