Cezayir Şehri

Cezayir şehri, Cezayir’in hem en büyük hem de en önemli kenti diyebiliriz. Yaklaşık 6 milyonluk nüfusu ile Akdeniz’in Kuzey Afrika sahillerinin önemli bir yerini oluşturmakta. Şehir yeni ve eski olmak üzere ikiye bölünmüş. Beyaz Cezayir olarak da anılan kentin yeni kısımları sahil tarafında yoğunlaşırken, eski kısımları şehrin arkasındaki tepe ve eteklerinde bulunuyor.

Bugün marinanın bulunduğu noktada ilk yerleşim olarak Fenikeliler tarafından İkosim adıyla kurulmuş. Romalılar döneminde Ikosium adını almış. Bugünkü şehir ise 944 yılında kurulmuş. Şehrin Osmanlıların eline geçmesi ile Avrupaya karşı Osmanlıyı üstün kılması aynı dönem. Özellikle tarihi şehirleri takip edenler Cezayiri beğeneceklerdir.

Gece Hayatı

Cezayir kenti genel anlamda sakin bir yer. Özellikle otellerin barları ve diskoları hareketli olsa da gece kıyafeti konusunda bayanların açık omuzlu veya askılı giyinmemelerini tavsiye ederiz. Ebony Club gibi üst düzey veya Pasha Club gibi hareketli klüpleri tercih edebilirsiniz.

Ne Almalı

Didouche Mourad caddesinde birçok alışveriş noktası göreceksiniz. Asıl alışveriş caddesi de burası zaten. Ama hediyelik alıyorum diye mal varlığınızı bırakmayın. Çok konuşup kafa karıştırıp mal satmaktan tutun da, fiyatları farklı hesaplamaya kadar her türlü satış hilesine de hazır olun. Cuma günü dükkanlar genelde kapalı oluyor.

Başa dön tuşu