DANİMARKA

Danimarka, Avrupa Birliği üyesidir. Türk vatandaşları Schengen vizesi ile Danimarka’ya giriş yapabilmektedirler. Türk pasaportlarına uygulanan vizeler ile ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayınız.Para birimi olarak Danimarka Kronu (DKK) kullanılmaktadır. Euro’ya endekslenmiştir ve 1 Euro 7,46 DKK olarak işlem görmektedir. Bugünkü kur için buraya tıklayınız.

M.Ö 12,500’lü yıllardan bugüne gelen bir yerleşim ve M.Ö 3900’den bugüne tarım izlerine rastlanmaktadır. M.Ö 500 yıllarında kabileler güneye inerek bugünkü topraklara yerleşmeye ve Roma ile ticarete başlamış. 700-1000’li yıllar esnasında Dünya Danimarkalıları Vikingler olarak tanıdılar. 965 yılında Vikingler politik bir kararla Hristiyan oldular. 1397 sonrasında Norveç ve İsveç ile birleşerek 125 yıl beraber kaldılar. Bundan sonra çeşitli savaşlar ile İsveç, ve Kuzey Almanya topraklarında hakimiyet kurmaya çalışan Danimarkalılar bunda fazla başarılı olamadılar ve hatta kimi zaman istila edildiler. Hollandalıların yaptığı şekilde kolonizasyon yapmaya çalışsalar da bunda da çok başarılı oldukları söylenemez. 1849 yılında Anayasal Monarşi sistemine geçen ülke, 1939 yılında Nazi Almanyası ile 10 yıllık savaşmamazlık anlaşması imzalamasına rağmen 1940’da işgal edildi. 1944 yılında işgal sona erdi ve Danimarka yeniden özgür ülke oldu. 1949 yılında NATO’ya kurucu üye olan ülke, Avrupa Birliği’nin de üyesi olmakla birlikte Euro bölgesine dahil olmamıştır.

Ülke bugün yaklaşık 6 Milyon nüfusuyla gelişmiş ve ileri bir medeniyete sahip, zengin bir ülkedir.

Danimarka Placeholder
Danimarka

Ne Yemeli

Danimarka’da yemeklerde ağırlıklı olarak domuz eti bulunuyor. Hatta milli yemek ilan ettikleri Stegt flæsk bu tür domuz etinden yapılma bir yemek. Ancak Smørrebrød adını verdikleri ekmek üzerine tereyağı ve çeşitli ürünler koydukları açık sandviç de sıklıkla tükettikleri bir ürün. Tuborg ve Carlsberg Danimarka’nın içecekte tercih ettikleri biralar. Genelde bira memleketi diyebiliriz. Yemek tarzları daha çok kuzey Almanya tarzını andırıyor.

Ne Almalı

Ufak porselen bebekler, deniz kızı bibloları, eski asker ürünleri, vikingler, ahşap oyuncak asker ve bebekler Danimarka’da en çok satılan hediyelikler içerisinde. Standart Buzdolabı mıknatıslarını, t-şört ve şapkaları da unutmamak lazım.

SOFYA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: BOULEVARD VASSIL LEVSKI NO:80 1000 SOFIA REPUBLIC OF BULGARIA

Telefon: 00 359 2 935 55 00
Faks: 00 359 2 981 93 58
E-Posta :embassy.sofia@mfa.gov.tr
Web Sitesi :http://sofya.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Sofya, Montana, Vidin, Vratsa, Pernik, Köstendil, Blagoevgrad

Konsolosluklar
 : Burgaz, Filibe

Başa dön tuşu