Kopenhag

Kopenhag, Danimarka’nın metropolitan alanda 2 Milyon kişiden fazla yaşayanı olan en büyük kenti ve başkentidir. Şehir 900’lü yıllarda bir balıkçı köyü olarak doğmuş, yaklaşık 500 sene sonra ise Norveç-Danimarka bölgesinin başkenti haline gelmiş. 1711 yılında 65,000 kişilik şehir nüfusunun 22,000 kadarını Veba hastalığı yüzünden kaybeden şehir, o dönem oldukça zorlansa bile, günümüzde oldukça sağlam alt yapısının üzerini kültürel ve bilimsel olarak da sağlamlaştırarak, dünyanın önemli kentlerinden birisi halini almış durumda. İstanbul, Ankara veya İzmir gibi şehirlerde yaşayanlar için küçük gelecek olan şehirde, bu kadar fazla görülebilecek yer olması bunun bir diğer ispatı aslında.

Gece Hayatı

Kopenhag şehrinin yerlileri özellikle haftasonları dışarı çıkmayı çok seviyor. Vesterbro bölgesi bu konuda önde gelen favori yerdir. Mikkeller Bar özel üretim bira meraklıları için, Kind of Blue Jazz severler için, Elektronik müzik severler için ise Culture Box önde gelen yerlerden.

Ne Almalı

Kopenhag’a özgü hediyelik deyince en ön plana çıkan şey, şüphesiz ki Küçük Deniz Kızı heykeli ile ilgili hediyelikler. Ama genel anlamda Danimarka hediyeliği alacaksanız, Vikingler ile alakalı hediyelikler daha ön plana çıkıyor.

Başa dön tuşu