DOMİNİK CUMHURİYETİ

Dominik Cumhuriyeti‘ne gidecek Türk vatandaşlarına 30 günü aşmamak ve 2 defa yenileyebilmek şartıyla girişte 10 Dolar karşılığı turist vizesi ve kartı verilmekte. Türk pasaportlarına uygulanan vizeler ile ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayınız.Para birimi olarak Dominik Pezosu(DOB) kullanılmaktadır. 1 USD, Aralık 2015 itibarıyla 45,52 DOB’a eşittir. Bugünkü kur için buraya tıklayınız.

Dominik Cumhuriyeti, Hispaniola adasında, Haiti ile adayı paylaşan bir Karayip Denizi ülkesi. Karayiplerdeki Küba’dan sonra en büyük ikinci ülke konumunda olan Dominik’in nüfusu yaklaşık 10 Milyon.Başkentleri Santo Domingo aynı zamanda 5 Aralık 1492’de Christopher Columbus’un yeni kıtada ayak bastığı ilk yer ve yeni kıtada kurulan ilk Avrupalı yerleşim yeri. Bu da onu Kuzey Amerika kıtasındaki en eski yerleşim yeri yapıyor. Sırasıyla İspanya, Haiti ve Birleşik Devletlerden bağımsızlığını alan Dominik Cumhuriyeti, sürekli el değiştiren topraklarında kendi yönetimine sahip olma şansını ancak 1924’de kazandı. Fakat arka arkaya gelen politik ve askeri darbeler ve en son “2. Küba olur mu?” korkusu ile Amerika’nın el koyması sonrasında hep çalkantılı bir süreç geçirdi. Bugün ise Dominik Cumhuriyeti diyince akla ilk gelen şey Survivor…

Ne Yemeli

İspanyol sömürgesi olan bir yerde İspanyol mutfağını bulmak şaşırtıcı olmayacaktır. Tabii biraz yerel tatlar ile değiştirildikten sonra. Dominik Cumhuriyetinde de durum bundan ibaret. Yine İspanya’da olduğu gibi, günün en önemli yemek zamanı öğle yemeği. La Bandera veya Türkçe ismi ile “Bayrak“, pirinç pilavı, kırmızı fasulye ve et çeşidi ile sunulan, yanına da salata alabileceğiniz bir öğün.

Ne Almalı

Deniz kabukları, deniz kabuklarından üretilme takılar ve süsler, içecekseniz Rom, Kahve ve benzeri şeyleri alabilirsiniz. Ama size teklif edilen fiyatın yarısını ödemeye bakın. Yoksa kandırılmış olabilirsiniz.

SANTO DOMİNGO BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Calle Los Laureles, No. 29, Bella Vista, D.N., Santo Domingo, Republica Dominica
Telefon: +1 809 532 77 83, +1 809 532 77 84
+1 809 532 77 85 +1 809 532 77 86
Faks: + 1 809 535 60 50
E-Posta: embajada.dominicana@mfa.gov.tr
Web Sitesi: http://santodomingo.be.mfa.gov.tr

Başa dön tuşu