Jakarta

Jakarta, Endonezya’nın hem başkenti hem de 11 Milyona yaklaşan nüfusu ile en kalabalık kentidir. Java adasının Kuzey Batı kıyısında bulunan şehir, ülkenin politik, ekonomik ve kültürel anlamda da merkezi konumundadır. 4.Yüzyılda Sundanese Krallığının toprakları olan Jakarta, daha sonra Srivijaya Deniz İmparatorluğu’na dahil olmuş ve sonrasında ise Banten Sultanlığı altına geçerek “Jayakarta” ismini almış. Tüm bu dönemlerde ticaret noktası olan şehir, 1682 yılına kadar İngilizler için önemli bir ticaret noktası olan şehir, Hollandalıların kontrolüne geçtikten sonra “Batavia” adını almış. İkinci Dünya Savaşı sonrasında 1945 – 1949 yılları arasında Hollandalılara karşı yapılan kısmi ayaklanmalar sonucunda bağımsızlığını alan Endonezya’da şehir tekrardan Batavia isminden günümüzdeki ismine dönmüş.

Gece Hayatı

Hareketli bir şehir olan Jakarta‘nın geceleri de hareketli. Daha bilindik bir yer bakıyorsanız, Hard Rock Cafe’yi öneririz. Ama onun haricinde Golden Crown‘da oldukça iyi bir yer.

Ne Almalı

Pewter denilen malzemeden yapılan hediyelikler ön plana çıkmakta. Gümüş gibi parlaması, kararmaması ve göz alıcılığı ile öne çıkan Pewter’ın kalite olarak farklı çeşitleri var. Hem görünce hem de fiyat sorunca aradaki farkı anlıyorsunuz.

Başa dön tuşu