Casablanca

Casablanca, Fas’ın en büyük kenti olmakla birlikte aynı zamanda Kuzey Afrika ve Fas’ın en önemli ticaret şehridir. Magrib şehirleri içerisinde de en büyük olandır. M.Ö 700’lü yıllarda Berberi şehri Anfa olarak tarihe geçen şehir önce Fenikelilerin ardından Romalıların kullandığı bir liman kenti olarak tarihte yerini aldı. Magribi ve Arap kültürünün hakim olduğu şehir, sonraları 1400’lü yıllarda deniz korsanlarının kullandığı bir şehir haline geldi ve bu nedenle Portekiz donanması 1468 yılında şehri bombalayarak harabe haline getirdi. Ardından buraya bir kale kuran Portekizliler burayı Anfa yerine Casa Branca “Beyaz Ev” olarak adlandırdı. Zaman içinde bu isim Casablanca’ya döndü. ancak bizce burayı esas tanıtan şey, ünlü bir Hollywood filmi olan ve baş rol oyunculuğunu Humphrey Bogart ve Ingrid Bergman gibi döneminin en ünlü aktör ve aktristlerinin yaptığı 1942 yılı yapımı olan “Casablanca” filmi oldu. 2002 yılında ABD Film Enstitüsü tarafından tarihin en iyi aşk filmi ilan edilen film, bugün bir klasik konumunda.

Gece Hayatı

Casablanca” filmindeki ortam gibi bir ortamda olmak isterseniz, 1942 yapımı filmdeki barın hayata geçirildiği Rick’s Café‘ye gitmeniz yeterli. YoyaLe Tube ve Palm Beach Club gibi yerler de oldukça eğlenceli diyebiliriz.

Ne Almalı

Çarık veya terlik diyebileceğimiz ürünler çeşitli renkleriyle fazlasıyla bulabileceğiniz bir ürün. Bakır işçiliği ürünler ile seramik ürünler de bir diğer hediyelik eşya türü. Tabii bunların haricinde standart hediyelik eşyalarda bulunmakta.

Başa dön tuşu