turrehberin.com

Fes

Fes, öyle bir kent ki, kendininki hariç iki ayrı imparatorluğu kültürel olarak etkilemiştir. Fas'ın hem kültürel hem de ticari anlamda en önemli kentlerinden olan şehir, burada üretilen şapka türü olan fes ile önce Fransızları ardından da Osmanlıları hat safhada etkilemiştir. Kavukları çıkartıp Fes takılmasını emreden Padişah, yapmayanların kellesini bile almıştır. Günümüzde Fes takma meraklıları hala var ama bilinmesi gereken şey, Fes'in bir Müslüman şapkasından çok bir Berberi başlığı olduğu.789 yılında kurulan ve 1925 yılına kadar Fas'ın başkenti olan şehir bugün UNESCO Dünya Mirası Listesi içerisinde. Dünyanın kesintisiz eğitim veren en eski Üniversitesi olan ve 859 yılında kurulan Al-Karaouine Üniversitesi de burada. Şehir aynı zamanda dünyanın en büyük arabasız yerleşim yerlerinden birisi. Dar sokaklardan ötürü burada araba veya benzeri bir taşıt kullanılamıyor. Çok kuvvetli bir tarihi geçmişe sahip olan şehir, 1925 yılında Fransız'ların sömürgesi iken, başkentin Rabat olarak değiştirilmesi sonrası siyasi ve politik değerini kaybetmiştir.

Gece Hayatı

Şehirde esas olarak şehrin yeni bölgesinde ve özellikle de otellerin bar veya diskolarında bulunmanızı tavsiye ederiz. Burası pek de gece hayatı var denilen yerlerden birisi değil.

Ne Almalı

Burada alışveriş için gideceğiniz yegane yer Eski Şehir bölgesi. Burada gümüş malzemelerden porselen tabaklara, çanak çömlekten ahşap el işçiliğine kadar muhteşem hediyelikler bulacaksınız.

Yurt dışı gezi rehberi olarak hazırlanan Turrehberin'de sizlere, dünyanın birçok noktasını tanıtmanın haricinde, ülkemizden ilgi çeken yerleri de beğeninize sunuyoruz. Çeşitli gezi haberlerinin haricinde, kimi zaman garipsediğimiz olayları da sizlerle paylaşıyoruz. Gezginler için sanal bir Han olmaya başlayan sitemiz için, sizin de tavsiyelerinizi bekleriz. 

Bizi Takip Edin

 • TWITTER

  Bizi takip edin, haberdar olun

 • INSTAGRAM

  Instagram'da da varız

 • PINTEREST

  Bizi Pinlemeyi unutmayın!

 • FACEBOOK

  Takip edin ve Paylaşın

 • YouTube

  Abone olup video izleyebilirsiniz.

 • E-POSTA

  Soru sormak bedava :)

Copyright 2015 © All Rights Reserved / Tüm hakları saklıdır.

Hosted by PBS Tasarım

Site Haritası

Gizlilik Kuralları