turrehberin.com

Marakeş

Marakeş

Marrakesh veya Marakeş, Fas'ın en büyük 4.kenti olmakla birlikte, Neolitik çağdan beri yerleşimin olduğu ancak 1062 yılında kurulmuş Kuzey Afrika ve Fas'ın en önemli şehirlerinden birisidir. Berberice de "Mur" ve "Akush" kelimelerinin birleşiminden ismin andığı düşünülmektedir. Bu kelime "Tanrının Toprağı" anlamına gelmekte. Marakeşin ve Fas'ın arkasındaki en bilindik kişi ise hiç şüphesiz tarihi liderleri Ahmad Al-Mansur'dur. Kral olmadan önceki 20 yılını kaçak prens olarak Osmanlı topraklarında geçiren Ahmad al-Mansur, burada kendini oldukça iyi geliştirmiş ve daha sonrasında Portekizlileri yenerek topraklarını geri kazanmasını bilmiş. Ardından ticaret yoluyla ülkesini zenginleştiren Ahmad al-Mansur, en güzel eserlerini ise Marakeş'de gerçekleştirmiştir. Barbarların toprakları olarak bilinen bu topraklar, onun döneminde ciddi bir siyasi güç olmuştur. Osmanlı ile Avrupa'yı birbirlerine karşı koz olarak kullanmış ve bu sayede her iki taraf tarafından da işgale uğramaktan kurtulmuş.

Gece Hayatı

Şehirde alkol veya gece hayatı tamamen kapalı kapılar ardında. Bu yüzden de öyle çok fazla tercih edilebilecek bir yer yok. Ancak olanların içerisinde en meşhuru Jad Mahal. Güzel yemekler, müzik ve dansçılar ile ünlü olan mekana rezervasyon gerekiyor. Daha çok gençlerin takıldığı bir diğer mekan ise Theatro. Ibiza'nın Marakeş versiyonunu görmek isterseniz, yolunuz Pacha'ya düşmeli.

Ne Almalı

Marakeş, bir anlamda alışveriş meraklılarının cenneti. Souk olarak adlandırılan pazarlara gittiğinizde her türlü malzemeyi bulabilirsiniz. Ancak mutlaka ama mutlaka pazarlık yapın. Çünkü burada alışveriş kültürü pazarlık yapmaktan geçiyor.

Yurt dışı gezi rehberi olarak hazırlanan Turrehberin'de sizlere, dünyanın birçok noktasını tanıtmanın haricinde, ülkemizden ilgi çeken yerleri de beğeninize sunuyoruz. Çeşitli gezi haberlerinin haricinde, kimi zaman garipsediğimiz olayları da sizlerle paylaşıyoruz. Gezginler için sanal bir Han olmaya başlayan sitemiz için, sizin de tavsiyelerinizi bekleriz. 

Bizi Takip Edin

 • TWITTER

  Bizi takip edin, haberdar olun

 • INSTAGRAM

  Instagram'da da varız

 • PINTEREST

  Bizi Pinlemeyi unutmayın!

 • FACEBOOK

  Takip edin ve Paylaşın

 • YouTube

  Abone olup video izleyebilirsiniz.

 • E-POSTA

  Soru sormak bedava :)

Copyright 2015 © All Rights Reserved / Tüm hakları saklıdır.

Hosted by PBS Tasarım

Site Haritası

Gizlilik Kuralları