Marakeş

Marrakesh veya Marakeş, Fas’ın en büyük 4.kenti olmakla birlikte, Neolitik çağdan beri yerleşimin olduğu ancak 1062 yılında kurulmuş Kuzey Afrika ve Fas’ın en önemli şehirlerinden birisidir. Berberice de “Mur” ve “Akush” kelimelerinin birleşiminden ismin andığı düşünülmektedir. Bu kelime “Tanrının Toprağı” anlamına gelmekte. Marakeşin ve Fas’ın arkasındaki en bilindik kişi ise hiç şüphesiz tarihi liderleri Ahmad Al-Mansur‘dur. Kral olmadan önceki 20 yılını kaçak prens olarak Osmanlı topraklarında geçiren Ahmad al-Mansur, burada kendini oldukça iyi geliştirmiş ve daha sonrasında Portekizlileri yenerek topraklarını geri kazanmasını bilmiş. Ardından ticaret yoluyla ülkesini zenginleştiren Ahmad al-Mansur, en güzel eserlerini ise Marakeş’de gerçekleştirmiştir. Barbarların toprakları olarak bilinen bu topraklar, onun döneminde ciddi bir siyasi güç olmuştur. Osmanlı ile Avrupa’yı birbirlerine karşı koz olarak kullanmış ve bu sayede her iki taraf tarafından da işgale uğramaktan kurtulmuş.

Gece Hayatı

Şehirde alkol veya gece hayatı tamamen kapalı kapılar ardında. Bu yüzden de öyle çok fazla tercih edilebilecek bir yer yok. Ancak olanların içerisinde en meşhuru Jad Mahal. Güzel yemekler, müzik ve dansçılar ile ünlü olan mekana rezervasyon gerekiyor. Daha çok gençlerin takıldığı bir diğer mekan ise Theatro. Ibiza’nın Marakeş versiyonunu görmek isterseniz, yolunuz Pacha‘ya düşmeli.

Ne Almalı

Marakeş, bir anlamda alışveriş meraklılarının cenneti. Souk olarak adlandırılan pazarlara gittiğinizde her türlü malzemeyi bulabilirsiniz. Ancak mutlaka ama mutlaka pazarlık yapın. Çünkü burada alışveriş kültürü pazarlık yapmaktan geçiyor.

Başa dön tuşu