turrehberin.com

Rabat

Rabat, Fas'ın günümüzdeki en son başkenti olarak, bir çok Fas başkenti listesinde yerini almış. Şehir, uydu kentleri ile birlikte yaklaşık 1,2 milyon nüfusu ile Fas'ın en büyük yedinci kenti durumunda. Bir zamanların ünlü korsan kenti, bugün Fas'ın başkenti konumunda. Tarihi boyunca önemli bir liman noktası olan şehir UNESCO Dünya Mirası Listesi içerisinde de yerini almış. Muvahhid sultanı Abd'al Mumin zamanında 1146 yılında İberia Yarım Adası'na saldırı başlatma noktası olarak kurulan ve Sale şehrinin hemen yanı başında olan bu nokta 1170 yılında askeri öneminden ötürü bugünkü ismini aldığı "Ribatul Fath" yani Fetih noktası olarak anılmış. Ancak Muvahhidler güç kaybedince 1515 yıllarında 100 haneye kadar küçülen şehir, 1627 yılından 1818 yılına kadar korsanların elinde kalmış. 1912 yılında Fas, Fransızlar tarafından işgal edilince, Fransız vali başkenti Fes şehrinden Rabat'a taşımaya karar verir ve o zaman ki Fas Sultanı bu karara uyarak sarayını buraya taşır. 1955 yılında bağımsızlıklarını ilan ettikten sonra da başkenti Rabat olarak tutmaya devam edilir.

Gece Hayatı

Şehirde ağırlıklı olarak erkeklerin takıldığı, yoğun sigara dumanı altında bulunan bir takım barlar bulmanız mümkün. Ancak yine de çok fazla bir şey beklemeyin. ye başlamak için güzel bir yer.

Ne Almalı

Rabat'ta bize göre en önemli ve alınması gereken şey ahşap oymacılığı ürünleri. Ancak Sale kısmına geçerseniz orada da Oujda denilen bölgede çömlek konusunda hem uygun fiyata hem de üreticiden direk olarak alma şansınız doğar.

Yurt dışı gezi rehberi olarak hazırlanan Turrehberin'de sizlere, dünyanın birçok noktasını tanıtmanın haricinde, ülkemizden ilgi çeken yerleri de beğeninize sunuyoruz. Çeşitli gezi haberlerinin haricinde, kimi zaman garipsediğimiz olayları da sizlerle paylaşıyoruz. Gezginler için sanal bir Han olmaya başlayan sitemiz için, sizin de tavsiyelerinizi bekleriz. 

Bizi Takip Edin

 • TWITTER

  Bizi takip edin, haberdar olun

 • INSTAGRAM

  Instagram'da da varız

 • PINTEREST

  Bizi Pinlemeyi unutmayın!

 • FACEBOOK

  Takip edin ve Paylaşın

 • YouTube

  Abone olup video izleyebilirsiniz.

 • E-POSTA

  Soru sormak bedava :)

Copyright 2015 © All Rights Reserved / Tüm hakları saklıdır.

Hosted by PBS Tasarım

Site Haritası

Gizlilik Kuralları