turrehberin.com

FİNLANDİYA

Finlandiya Placeholder
Finlandiya

FİNLANDİYA

Finlandiya, Avrupa Birliği üyesidir. Türk vatandaşları Schengen vizesi ile Finlandiya'ya giriş yapabilmektedirler. Türk pasaportlarına uygulanan vizeler ile ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayınız. Para birimi olarak Euro kullanılmaktadır. Bugünkü kur için buraya tıklayınız.

M.Ö 8,500'lü yıllardan bugüne gelen bir yerleşim ve M.Ö 3000'den bugüne tarım izlerine rastlanmaktadır. Toprak alanı olarak Avrupa'nın en büyük 5. ülkesi olmasına rağmen, 5,5 Milyonluk nüfusu ile Avrupa'nın en az nüfus yoğun ülkesidir. Tipik bir Kuzey Avrupa ülkesi olarak, ekonomik anlamda oldukça refah bir yaşama sahiptir. 1100'lü yıllardan 1806 yılına kadar İsvaç'in içinde bulunan topraklar, daha sonra ise Rusya'nın altına geçmiştir. 1917 yılında Çarlık Rusya'sının dağılmasıyla birlikte Finlandiya doğmuştur. 2. Dünya Savaşı esnasında 1939-44 yıllarında Ruslar ile ve 1944-45 yıllarında da Nazi Almanyası ile çarpışmış ve başarılı olmuşlardır.

flag_of_finland-svg

Ne Yemeli

Finlilerin yemek tarzları genelde Balık ve Kırmızı Et üzerine oturmuş bir sistem. Sebze olarak en fazla tüketilen mantar ve bize benzer bir şekilde tereyağı ön planda. Karelian Pasty tipik bir Fin yemeği olarak deneyebileceğiniz bir tat.

souvenirs-finland-turrehberin

Ne Almalı

Çok çeşitli ve yaratıcı hediyelikler olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bize göre ahşap olarak yapılanlar ve bunların oyuncak versiyonları daha öne çıkıyor.

HELSİNKİ BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: PUISTOKATU 1B A3 00140 HELSINKI/ FINLAND
Telefon: 00 358 9 612 261 00
Faks: 00 358 9 612 261 50
E-Posta: embassy.helsinki@mfa.gov.tr
Web Sitesi: http://helsinki.be.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: Bütün Finlandiya

Yurt dışı gezi rehberi olarak hazırlanan Turrehberin'de sizlere, dünyanın birçok noktasını tanıtmanın haricinde, ülkemizden ilgi çeken yerleri de beğeninize sunuyoruz. Çeşitli gezi haberlerinin haricinde, kimi zaman garipsediğimiz olayları da sizlerle paylaşıyoruz. Gezginler için sanal bir Han olmaya başlayan sitemiz için, sizin de tavsiyelerinizi bekleriz. 

Bizi Takip Edin

 • TWITTER

  Bizi takip edin, haberdar olun

 • INSTAGRAM

  Instagram'da da varız

 • PINTEREST

  Bizi Pinlemeyi unutmayın!

 • FACEBOOK

  Takip edin ve Paylaşın

 • YouTube

  Abone olup video izleyebilirsiniz.

 • E-POSTA

  Soru sormak bedava :)

Copyright 2015 © All Rights Reserved / Tüm hakları saklıdır.

Hosted by PBS Tasarım

Site Haritası

Gizlilik Kuralları