Helsinki

Helsinki, Finlandiya’nın metropolitan alanda 1,4 Milyon kişiden fazla yaşayanı olan en büyük kenti ve başkentidir. Neredeyse ülkenin 1/3’ü bu kentte yaşamakta. Hem Avrupa Birliği’nin en kuzey başkenti hem de Dünyanın en kuzeydeki 1 Milyon nüfusun üzerinde olan kenti olan şehir, 2011 yılında “Dünyanın yaşanabilir en iyi kenti” seçildi. Ekonomik, eğitim, politik, üretim ve araştırma noktalarında Finlandiya’nın ana noktası. 1550 yılında ticaret kenti olan Estonya’nın Talinn kentine rakip olarak İsveç kralı tarafından kurdurulan şehir, o dönemden bu güne çeşitli savaşlar, hastalıklar, afetler atlatarak gelmeyi becerebildi. 1950 yılına kadar endüstrileşme noktasında geri kalan Finlandiya ile aynı kaderi paylaşmasına rağmen bu tarihten itibaren sürekli yükselen bir artış gösterdi.

Gece Hayatı

Helsinki’de hemen her tada, keseye ve süreye hitap eden bir gece hayatı var. Canlı grup dinlemek isteyenler Apollo Live Club‘a, Rock müzik için PRKL Club, kumarhane için Casino Helsinki önde gelen yerlerden.

Ne Almalı

Etrafta bolca Suomi yazılı hediyelik görürseniz şaşırmayın. Fincede Suomi Finlandiya demek. Ahşap ve kumaştan çok güzel hediyelikler bulabiliyorsunuz. Ancak hatırlatmak gerekir ki biraz pahalılar.

Başa dön tuşu