Bordeaux

Bourdeaux Fransa’nın Paris’ten sonra en fazla tarihi yerlerin bulunduğu kentidir. 18.yy. yapılarından dolayı da UNESCO Dünya Mirası Listesi içerisinde olan şehrin lakaplarından bir tanesi ise “Uyuyan Güzel“. Fransa’nın en büyük 5. kenti olan Bordeaux aynı zamanda şarapları ile de ünlüdür. M.Ö 300’lü yıllarda Keltlerin elinde olan bölge, M.Ö 60’da Roma’nın eline geçmiş ve bölgenin Roma Başkenti olmuş. Romanın düşüşüyle birlikte şehir de önemini kaybederek sürekli el değiştiren ve işgal edilen, yağmalanan bir yer olmuş. 18. yy. ise şehrin altın çağı olmuş. Bugün merkezdeki 5000 kadar bina da bu dönemden kalmadır. Victor Hugo “Versay sarayını alın, üzerine Antwerp’i ekleyin sonuç Bourdeaux olur” demiştir.

Gece Hayatı

Bordeaux‘da gece, Place de la Victoire bölgesinde yemek ile başlıyor. Ardından barlar ve gece hayatı için Quai du Paludate bölgesine geçmelisiniz. Bölgedeki bar ve diskolar, burada geçireceğiniz sürede sizi memnun edecektir.

Ne Almalı

Şarap içiyorsanız veya Şarap içen birisine hediye alacaksanız, hiç düşünmeden bir Bordo Şarabı alın. Ama bu seçeneği kullanmayacaksanız, özellikle St. Andre Katedrali ve üzüm-şarap temalı hediyelikler bulabilirsiniz.

Başa dön tuşu