turrehberin.com

Lyon

Lyon, tarih olarak Roma dönemine dayanmaktadır. Roma Senatosunda öldürülen Julius Caesar'ın iki komutanı olan Plancus ve Lepidus, Marcus Antonius ile ordularını birleştirmesin diye, Roma Senatosu tarafından bir şehir kurmakla görevlendirilirler. Fourviere tepesinde kurulan şehir daha sonraları Galyalıların da sıklıkla kullandığı Lugdunum'dur. Bulunduğu nokta itibarıyla doğal bir bağlantı noktası olan şehir, 14. yy.'a kadar Fransa toprakları içine girmedi. 1572 yılında Katolikler ve Protestanların birbirini katlettiği yer olan şehir, Fransız İhtilali esnasında da ihtilalcilere 2 ay direnmiş. 1862 yılından itibaren İpek ticaretinin ağırlığı ile, İtalyan tüccarlar sebebiyle İtalyan kültürünün fazlası ile yayıldığı, bugün bile binaların tarzlarından gözlemlenebilmekte. Kent aynı zamanda tarihi yerleri nedeniyle UNESCO Dünya Mirası Listesi içerisinde.

Gece Hayatı

Eğer bir gece kuşu iseniz, Lyon'da yapacak çok şey bulacağınızdan emin olabilirsiniz. Ancak biz size yine de özellikle de sanat filmleri seviyorsanız, Lumiere İnstitute'da film seyretmenizi tavsiye ederiz. Yazın açık havada verilen gösteriler daha da ilgi çekiyor.

Ne Almalı

Katedral, Meydan, Galya, Şarap ve Roma temalı çok çeşitli hediyelikler alabilirsiniz. Ama öyle çok da özel bir hediyelik bakmayın deriz. Biz şahsen bulamadık. Fransız Antika kutular şeklinde yapılan kutular biraz daha ilgi çekiyor.

Yurt dışı gezi rehberi olarak hazırlanan Turrehberin'de sizlere, dünyanın birçok noktasını tanıtmanın haricinde, ülkemizden ilgi çeken yerleri de beğeninize sunuyoruz. Çeşitli gezi haberlerinin haricinde, kimi zaman garipsediğimiz olayları da sizlerle paylaşıyoruz. Gezginler için sanal bir Han olmaya başlayan sitemiz için, sizin de tavsiyelerinizi bekleriz. 

Bizi Takip Edin

 • TWITTER

  Bizi takip edin, haberdar olun

 • INSTAGRAM

  Instagram'da da varız

 • PINTEREST

  Bizi Pinlemeyi unutmayın!

 • FACEBOOK

  Takip edin ve Paylaşın

 • YouTube

  Abone olup video izleyebilirsiniz.

 • E-POSTA

  Soru sormak bedava :)

Copyright 2015 © All Rights Reserved / Tüm hakları saklıdır.

Hosted by PBS Tasarım

Site Haritası

Gizlilik Kuralları