Paris

Paris, Fransa’nın en önemli noktalarının başında gelir. Metropolitan alanda 13 Milyon kişiden fazla yaşayanı olan en büyük kenti ve başkentidir. M.Ö 3.yy.’da bir Kelt kabilesi olan Parisii‘ler tarafından kurulduğundan Parisii ismini almıştır. 1100’lü yıllarda, İstanbul’dan (o zamanlar Kontantinniye) sonra batı dünyasının en büyük kentlerindendir. Nesi var bu kentin derseniz, 3. yy.’dan bu güne sürekli geliştirilen bir yer olarak çok yeri var diyebiliriz. Burada bir çoğuna yer vermeye çalıştık. Ama hem beğeni hem de yer darlığı anlamında bizim ekleyemediğimiz yerleri de mevcut. Bize göre sağlam bir gezgin, 1 haftada kentin ayak basmadığı yerini bırakmaz. Paris Pass alırsanız çok büyük kâr etmiyorsunuz ama önemli olan onca kuyruğu beklemeden içeri girebilmek. Sırf bu yüzden bile alınır. Bizce gezerken şehri 4 ana gruba bölerek gezin. 1. bölge olarak Zafer Takı’ndan Grand Palais – Cathedrale Notre Dame de Paris hattını, 2. bölge olarak Eyfel Kulesinden Pantheon’a uzanan hattı, 3. bölge olarak Montmarte bölgesini ve diğerleri kısmında ise Versay Sarayı gibi daha şehir dışında kalanları gezebilirsiniz. Zamanınız genişse, yürüyerek gezmenizi tavsiye ederiz. Neredeyse her yer fotoğraflık. Sen Nehri kıyısı Paris, UNESCO Dünya Mirası Listesi içerisindedir.

Gece Hayatı

Şehirde hemen her tada, keseye ve süreye hitap eden bir gece hayatı var. Geceleri çok canlı geçen Paris’te aslında ilk nokta Moulin RougeLe Nouveau CasinoBuddha BarLe Duplex gibi birçok tat ve tarza hizmet edecek bir yer var. Kaldığınız otelden mutlaka bilgi yardımı alın.

Ne Almalı

Her şeyden önce, turistik yerlerde bulunan dükkanlarda kazıklanmayın. Paris’liler nereden alışveriş yapıyorlarsa oralarda yapmaya çalışın. Yoksa bolca para kaybedersiniz. Bunca ikonik yapının bulunduğu yerde büyüğünden küçüğüne bir çok hediyelik alabilirsiniz. Hatıra olarak alacağınız malzemeleri seçmede daha fazla sıkıntı çekeceğinizi düşünüyoruz

Başa dön tuşu