Strasbourg

Strasbourg, Fransa’nın büyük kentlerinden birisi. Aynı zamanda Avrupa Parlamentosu’na da ev sahipliği yapmakta. Almanya sınırına çok yakın olan şehir, her ne kadar Fransız topraklarında olsa da, geçmişi nedeniyle Alman kültürüne de yakın. 1988 yılından günümüze geçen sürede UNESCO Dünya Mirası Listesi içerisinde bulunan eski şehir merkezi, gerçekten bir görsel zevk sunmakta. Şehirde ilk yerleşimlerin binlerce yıl önce olduğuna dair kalıntılar bulunmakta. Daha sonraları Kelt kabilelerinin yerleştiği bölge M.Ö 12 yılında Roma kaynaklarında şehir olarak anılmaya başlanmış. Kutsal Roma İmparatorluğu altına giren şehir, daha sonra Özgür İmparatorluk Şehri statüsü kazanmış. Ticaret ağlarının ortasında bulunan şehir uzun yıllar boyunca zengin bir şehir olarak yaşamına devam etmiş. 1871 yılında Alman İmparatorluğu altına giren şehir, I. Dünya Savaşı sonucunda Alman İmparatorluğu’ndan ayrılmış ancak bu sefer Fransızlar şehri ilhak etmiş.

Gece Hayatı

Strasbourg bir üniversite şehri. Oldukça büyük bir üniversitesi olduğu için gece mekanları da fazla ve çeşitli. Alman ve Fransız kültürü etkisi ile alkolde tercihler Bira ve Şarap şeklinde. Doğal olarak hafta sonları daha kalabalık bir gece hayatına sahip. Au camionneur gitmek isteyebileceğiniz bir gece klübü olarak tavsiye edilir.

Ne Almalı

Değişik hediyelikler var. Ancak özellikle eski ev modelleri ve toplayanlar için kültürel kıyafet giymiş bebekler ilginizi çeker. Ev süslemeleri de gayet güzel.

Başa dön tuşu