Floransa

Floransa, sadece Tuscany bölgesinin başkenti değil, aynı zamanda sanatın yaşam halini almış ve bu nedenle İtalya’nın da en fazla turist çeken kentlerinden birisi olan bir şehir. Meşhur Medici ailesinin de katkısıyla Leonardo Da Vinci gibi birçok sanatçı ve ustanın eserlerini barındıran şehri anlatırken her zaman bir yer eksik kalabilir. Genelde 1-2 gece konaklama ile gezilse de bize göre 3 gece konaklama daha iyi olur. Orta Çağ’ın yıldızı olarak anılan şehir 1982 yılından günümüze UNESCO Dünya Mirası Listesi içerisinde ve kesinlikle bunu hak ediyor. 14. yy.’dan günümüze Avrupa’nın en önemli merkezlerinden olan Floransa aslında Roma döneminde Etruskların kurduğu bir kent. Ancak günümüz Floransa’sı, Julius Caeser tarafından emekli askerleri için M.Ö. 59’da kurulmuş. Niccolò Machiavelli ve Medici isimleri Floransa ile tarihte özdeşleşen isimlerdir. Gezerken aşık olacağınız bir başka şehre hoş geldiniz.

Gece Hayatı

Genellikle nehir kenarları kısmına serpiştirilmiş restoran, bar ve kulüplerin içerisinde 1981 yılından günümüze başarılı bir şekilde devam eden Tenax, canlı müzik için en ideal yerlerden diyebiliriz. MoyoPublic House ve Mayday ise diğer güzel noktalar. Kulüplerin en canlı zamanlarının 01:00 civarı olduğunu ve geç dolmaya başladığını hatırlatalım.

Ne Almalı

Bizce en ilginç hediye, eski bir tüccar kenti olan Floransa’da eskiden beri en çok kullanılan malzeme olan, eski tarz defterler olmalı. Davud heykelinden Katedrale kadar şehirle ilgili her türlü turistik nokta ile ilgili çeşitli hediyelikler olsa da, günümüzde hala eski usulde üretilmeye devam eden kağıtların dikilmesiyle yapılan defterler, bizim için daha ilgi çekici geldi.  Piazza San Lorenzo’da Via dei Ginori, 28R’de bulunan Abacus ” http://www.abacusfirenze.com/ ” adlı dükkanda bulabilirsiniz.

Başa dön tuşu