turrehberin.com

Melaka,

Melaka, Malezya'nın tarihinin başlangıç noktası desek yalan olmaz. Bu yüzden de Melaka'ya tarihi eyalet denmekte. Kuala Lumpur'dan sadece 148 kilometre mesafedeki şehir, bu topraklardaki Avrupa kolonizasyonunun da tarihini barındırıyor. Parameswara tarafından 1400 civarında kurulduğu düşünülen şehir, tam bir ticaret merkezi olmuşken, önce 1511 yılında Portekiz, ardından 1641 yılında Hollanda ve en son 1824 yılında İngilizlerin kolonisi haline gelmiş, 1942'de Japonların ele geçirmesine kadar devam etmiş ve 1963 yılında Malezya Federasyonu'na bağlanarak bağımsız olmuştur. Ticari sebeple gelen Çinliler ile Malayların ırklar arası evliliklerinden doğan Baba Nyonya kültürü ile, Portekizliler ile Malayların evliliklerinden ortaya çıkan Portekiz köyü, bu bölgeyi daha önemli kılmakta. Eski şehir merkezi, 2008 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine dahil edilmiş.

Gece Hayatı

Şehirde gece hayatı çok farklı tatlar sunmakta. Standart ve garanti bir şey isterseniz Hard Rock Cafe Melaka, Clubber iseniz Mixx Club veya Malezya'da başka hiç bir yerde bulamayacağınız Portuguese Square sizi tatmin edecektir.

Ne Almalı

Bu şehir çok farklı kültürleri barındıran bir yer olduğu için çok farklı hediyelikler var. Tarihi olanlar elbette ki pahalı ama gündelik kullanım amaçlı olanlar veya basit hediyelikler Kuala Lumpur'a göre daha ucuz. Christ Church önünde ufak dükkanlar ilk görecekleriniz içinde.

Yurt dışı gezi rehberi olarak hazırlanan Turrehberin'de sizlere, dünyanın birçok noktasını tanıtmanın haricinde, ülkemizden ilgi çeken yerleri de beğeninize sunuyoruz. Çeşitli gezi haberlerinin haricinde, kimi zaman garipsediğimiz olayları da sizlerle paylaşıyoruz. Gezginler için sanal bir Han olmaya başlayan sitemiz için, sizin de tavsiyelerinizi bekleriz. 

Bizi Takip Edin

 • TWITTER

  Bizi takip edin, haberdar olun

 • INSTAGRAM

  Instagram'da da varız

 • PINTEREST

  Bizi Pinlemeyi unutmayın!

 • FACEBOOK

  Takip edin ve Paylaşın

 • YouTube

  Abone olup video izleyebilirsiniz.

 • E-POSTA

  Soru sormak bedava :)

Copyright 2015 © All Rights Reserved / Tüm hakları saklıdır.

Hosted by PBS Tasarım

Site Haritası

Gizlilik Kuralları