Güncel

Korona Virüsü 19 Nisan Türkiye Değerlendirmesi

Korona Virüsü 19 Nisan Türkiye Değerlendirmesi

Korona Virüsü 19 Nisan 2020 tarihi itibarıyla ülkemizde ve tüm dünyada yayılmasına devam etmekte. Biz de sizler için rakamlar ile Türkiye’nin hangi noktalarda şüpheli bir durum gösterdiğini anlatmak istiyoruz. Burada kullandığımız verileri worldometers web sitesinden ve T.C. Sağlık Bakanlığı bilgilendirmelerinden aldığımızı belirtmek isteriz. Daha önceki Türkiye virüs rakamları ile ilgili şüphelerimizi 14 Nisan günü çektiğimiz bu videomuzda anlatmıştık.

Öncelikli olarak virüsten en fazla zarar gören ilk 6 ülke ile Türkiye’nin ilk vak’aya sahip olduğu günden bugüne kadar geçirdiği süreyi karşılaştırdığımızı söylemek istiyoruz. 19 Nisan 2020 Türkiye için 41.gün ve bu nedenle diğer ülkelerin de ilk 41 günlerini burada dikkate alıyoruz.

Yinede siz grafikleri okurken, Amerika Birleşik Devletleri’nin en kötü, İspanya’nın 2. en kötü ve İtalya’nın en kötü 3. ülkesi olduğunu unutmayın. Yazının en sonunda, algoritmamızın bize verdiği 9 Mayıs 2020 Türkiye vak’a sayısı tahmini rakamlarımızı sizlerle paylaşacağız.

Aşağıdaki grafikleri incelemenin haricinde daha fazla veri incelediğimiz videomuzuda buradan izleyebilirsiniz.

 

Korona Virüsü 19 Nisan Vak’a Sayısına Göre İlk 41 Gün Karşılaştırması

Korona virüsü tespit edilen kişi sayısı, yapılan test sayılarının artmasıyla birlikte artış gösterdi.

Korona 41. Gün

Grafikten de kolaylıkla görüldüğü üzere, şu an dünyanın en kötü etkilenen ilk 3 ülkesi ile başa baş giden, hatta İtalya ve İspanya’dan daha kötü bir etkilenme performansı göstermekteyiz. Bu durum oldukça korkutucu zira 19 Nisan itibarıyla 61. gününü yaşayan A.B.D, İspanya ve İtalya şu an itibarıyla neredeyse felç durumundalar. Bizim 41. günümüz itibarıyla onların çok üzerinde bir vak’a sayısına sahip olmamız, geleceğe olumlu bakmamızı engelliyor.

65. Gün tahmini Türkiye vak’a sayısı

Yukarıdaki durumu daha iyi anlamak için, 13 Mayıs 2020 tarihine geldiğimizde, yani diğer ülkeler ile Türkiye’nin tahmini 65. günlerini karşılaştırdığımızda, aşağıdaki tarzda bir grafiğe sahip olma ihtimalimiz çok yüksek.

Korona 65.gün

Buradan da görebileceğiniz gibi, 13 Mayıs 2020 tarihinde ülkelerin 65.günleri karşılaştırıldığında, Türkiye en fazla etkilenen 2. ülke olabileceğini görüyoruz. Burada hasta sayılarını nüfusa oranlarsak, o taktirde ABD’den bile daha fazla etkilenen ülke konumuna geleceğimizi söylemeliyiz.

Vaka sayılarının dağılımı: İyileşme ve ölüm oranları

Korona vakalarının ülkelere göre dağılımları bizlere bazı noktalara şüpheli yaklaşmamızı gerektiriyor.Vaka Dağılımı 19 Nisan

Grafikte görüldüğü gibi gri alanı fazla olan ABD, İngiltere ve Türkiye gibi ülkelerde hastaların iyileşmediği ve ölmediği ama sürekli hasta kaldığı gibi bir durum var. Bu rakamlar gerçeği yansıtıyorsa, yakın bir gelecekte bu 3 ülkenin hem iyileşme hem de ölüm oranlarında ciddi bir patlama olması gerekiyor.  Ancak son 1 haftadır böyle bir gelişmenin olmadığını söylemek gerekir. Aksi taktirde bu 3 ülkenin rakamlarının gerçeği yansıtmadığı ortaya çıkacak.

Bir diğer nokta ise yine ABD, Türkiye ve Almanya’da ölüm oranları çok düşük. Bunun önemli bir sebebi, bu 3 ülkenin sağlık sisteminin dünyanın en iyileri arasında olduğu  gerçeğidir. Bunun yanı sıra özellikle Almanya’nın, ölüm sebebi kaydında koronayı asıl ölüm sebebi olarak göstermeyip, tetikleyici olarak görmesi. Yani kronik bir rahatsızlığı olan bir kişi korona sebepli hastaneye yatırılsa bile, ölümü halinde koronadan ötürü değil, kronik rahatsızlığından ötürü ölmüş olarak gösteriliyor.

Sonuç Olarak

Korona Virüsü 19 Nisan 2020 tarihi itibarıyla, hızından hiçbir şey eksiltmeden yayılmasına devam etmekte. Bizim algoritmamız ise, 13 Mayıs 2020 tarihinde, yani Türkiye’nin 65. gününde normal bir ilerlemede 178,000 kişi,  artarak ilerlemede ise 246,000 kişinin bu hastalıktan ötürü hastanelerde olacağını gösteriyor. Bu da ülkemizin geleceğinin İtalya, İspanya veya A.B.D gibi problemli olabileceğini düşünmemize sebep veriyor. Hayatta kalmak ve sevdiklerimizin hayatta kalmasını sağlamak için #EvdeKal Türkiyem.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu