GenelGüncel

Machu Picchu’ ya girişlerde yeni uygulama

Machu Picchu’ ya girişlerde yeni uygulama

Peru’da, Kültür Bakanlığı, UNESCO Dünya Mirası Listesi içerisinde bulunan Machu Picchu ile ilgili olarak yeni bir çalışma başlattıklarını ilan etti. 1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, artık Machu Picchu‘ya girmek isteyenler için yeni bir izin sistemi devreye girdi.

Bu yeni sisteme göre, tarihi şehir kalıntılarına girmek isteyenler için sabahtan ve öğleden sonra olmak üzere 2 seans üzerinden özel izinler verilecek. Sabah seansı için izni olanlar, öğleden sonraya kalamayacaklar. Böylelikle tarihi kalıntılara girişlerin sayısal olarak kontrol edilebileceği belirtiliyor.

Giriş izni almak isteyenler, internet üzerinden Machu Picchu resmi sitesine giriş yaparak buradan bilet alabileceği gibi İngiltere ve Peru seyahat acenteleri üzerinden de, bilet alabilecekler.

Özellikle site üzerinden yapılan rezervasyonları VİSA kart ile ödeyerek e-bilet basabilecek olan ziyaretçiler için belirlenen giriş zamanları ayrılmış. Sabah seansı 06:00 – 12:00, öğleden sonra seansı 12:00 – 17:30 olarak belirlenmiş durumda. Eğer tüm gün kalmak isterseniz, her iki seans için de izin ve bilet almak durumunda kalıyorsunuz.

Bakanlık, girişlerde izin kağıdı/bilet ile birlikte resmi kimlik/pasaport gösterilmesinin zorunluğu olduğunu belirtti. Machu Picchu gezilirken, resmi/kokartlı bir rehber eşlik etmediği taktirde girişe izin verilmeyeceği söylendi. Kokartlı bir rehberin maksimum 16 kişi gezdirebileceği de, bakanlıkça yapılan açıklama içerisinde belirtiliyor.

Bu derece de bir turizm ve kültür koruma bilincinin, Türkiye Cumhuriyeti tarafından uygulanacağı günleri de görebilmek dileğiyle.

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu