AlmanyaAlmanya DiğerÜlke/Şehir Rehberi

Neuschwanstein

Neuschwanstein Şatosu veya Neuschwanstein Kalesi

Neuschwanstein Almanya‘nın Bavyera eyaletine bağlı Füssen yakınlarındaki Hohenschwangau kasabası yakınında bulunan sarp bir tepeye kurulmuş olan, 6 katlı, 19. yüzyıl Neo-romantisizm mimari stiliyle yapılan kaledir. Günümüzde Würzburg ile Füssen’i birbirlerine bağlayan Romantische Straße’nin duraklarından biri olarak turistlerin yoğun ilgisini çekmekte. Kral Ludwig II, kendisi için bu kale-şatoyu yaptırmış. Asıl amaç halktan kopuk olmakmış.

Ancak artık yılda 1,5 milyon kişi, günde ortalama 6,000 kişi, tek bir insan için yapılan bu yeri görmeye geliyor. Farklı bir ironi oluşmuş durumda. Üstelik saray, kralın ölümünden sadece 7 hafta sonra halka açılmış. Bunun yanı sıra, kalenin bulunduğu ortamdaki doğal şartlar, kaleyi zaman içinde yıpratmış ve yıpratmaya devam ediyor. Kaleyle ilgili daha detaylı bilgi için kalenin internet sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
Burası aynı zamanda Disney karakteri olan Uyuyan Güzel‘in yaşadığı kalenin gerçek hayattaki şeklidir. Disney o kale için bu kaleyi model almıştır. Kale fotoğraf ve öz çekim (selfie) meraklıları için de inanılmaz manzaralar sunuyor. Tam bir masal şatosunu andıran bu kale-şatoyu imkanınız varsa mutlaka görün. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu