Güncel

Sosyal Medya, yaz tatilinde boşanma sebebi

Sosyal Medya ile ilgili bu anlatacağımız şey gayet ciddi ve güncel bir problem. Ve ne yazık ki araştırması yapılacak kadar da çoğalmış. Eğer siz de burada yazılanlar gibiyseniz, çok geç kalmış olabilirsiniz. Tahminlere göre ortalama bir kullanıcı günde 2 saat kadar bir süreyi sosyal medyada gezinerek harcıyor. Bu da “fiziksel varlık” ancak “duygusal uzaklık” kavramlarını fazlasıyla artırmış.

İngiltere merkezli aile hukuk firması olan Brookman, internet üzerinden 1000 kişinin katıldığı bir çalışma gerçekleştirmiş. Çalışma sonucunda, tatilde işle alakalı iletişimlerin günde 1-2 kere yapılmasının sıkıntı çıkarmadığını söylüyor. Ancak, neredeyse sürekli hale gelen sosyal medya kullanımının boşanmalara sebep vermeye başladığını anlatıyor.

Katılımcıların yarısından çoğu, eşlerinin tatil esnasında iş görüşmesi veya yazışması yaptığını, üçte birinin yanında dizüstü bilgisayar taşıdığını, ancak bunların anlaşılabilir olduğunu söylerken; %80’i eşlerinin iş-tatil dengesini iyi sağladığını kabul etmiş.

Ancak iş sosyal medyanın kullanımına gelince, durum biraz değişiyor. Katılımcıların %7’si eşlerinin sürekli sosyal medya içerisinde olduğunu, %3’ü ise en az 10 kere gün içerisinde kontrol ettiğini söylemiş.

Tahminlere göre ortalama bir internet kullanıcısı günde 2 saat kadar bir süreyi sosyal medyada gezinerek harcıyor. Bu da “fiziksel varlık” ancak “duygusal uzaklık” kavramlarını fazlasıyla arttırıyor. Dünyada ki bir çok bilim adamı, sosyal medya kullanımının, artık bir alkoliklik ve uyuşturucu müptelalığı seviyesine geldiğini ve aynı şekilde tedavi edilmesi gereken bir olgu oluşturduğunu belirtmeye başlamış durumda. Daha da önemlisi İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelerde, bu bağımlılık boşanma sebebi olarak kabul görmeye başlamış.

Peki ne yapmalı?

Herşey olup bittikten sonra yol gösteren çok olur. O yüzden biz size, konuyla ilgili bilimsel çalışma yapanların tavsiyelerini de şimdiden iletelim.

  • Sosyal medya bağlantısı yaptığınız cep telefonu veya tabletinizi tatile çıkarken yanınıza almayın.
  • İş gereği cebinizi yanınıza aldınız. Telefonun pil ömrünü arttırma seçeneklerinden sadece telefon ve fotoğraf çekme özellikleri açıktutun. Kısaca internete her türlü ulaşımı engelleyin.
  • İlla ki bakmanız gerekiyor (mesela bizim gibi site/blog yöneticisisiniz). O takdirde günde sadece 5-10 dakika, o da akşam dinlenme esnasında mümkün olduğunca kısa bakın.

Bizden söylemesi…

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu