Hitler gerçekten Arjantin’de yaşamış olabilir mi

Hitler gerçekten Arjantin’de yaşamış olabilir mi?

Arjantin polisi, Buenos Aires‘de, sanat eseri kaçakçılına yönelik baskın yaptığı bir evin kütüphanesinin arkasında bulunan gizli bir bölmede, Adolf Hitler ‘in şahsi eşyalarının da bulunduğu bir çok Nazi malzemesinin ele geçirildiğini rapor etti.

Arjantin Savunma Bakanı  Patricia Bullrich, daha sonra verdiği demeçte, çoğunluğunun Adolf Hitler tarafından şahsen kullanıldığı, fotoğraflar ile ispatlanmış bir çok eşyanın ele geçirildiğini, konuyla ilgili bir kişinin göz altına alındığını söylerken, malzemelerin ülkeye nasıl girdiğinin de araştırıldığını belirtti. İşte tam da bu nokta da, “Hitler gerçekten 1944’te intihar ederek öldü mü?” sorusu tekrar soruluyor.

Hitler gerçekten 1944’te intihar ederek öldü mü?

Bilindiği üzere Hitler, intihar ederek kendini öldürmüş ancak ceset olarak ele geçen sadece kömürleşmiş bir beden olmuştu. İşte bu durum, ardından birçok rivayetin çıkmasına neden olmuş ve hatta bir kısmı ciddi ciddi tartışılmıştı. Aslında bu tartışmaları bu kadar ciddi kılan şey, Auschwitz kampında “Ölüm Meleği” olarak ün salmış hasta ruhlu fizikçi ve SS Subayı Josef Mengele‘nin, 1979 yılında Brezilya’nın Bertioga kentinde yüzerken geçirdiği kalp krizinden ötürü ölene kadar serbestçe yaşayabilmesiydi. Aynı durum başka Nazi subayları için de geçerliydi.

Arjantin’li yazar Abel Basti tarafından yazılan “El Exilio de Hitler / Sürgündeki Hitler” adlı kitabında da, Hitler’in yayınlanmış FBI belgelerinde de belirtildiği üzere, hiç bir zaman kemiklerine ulaşılamadığı, dönemin Rus Lideri Stallin’in de açıkça söylediği gibi “ele geçirelemediği”, ve yine 4 Eylül 1944 tarihli FBI belgesine göre, Hitler’in önce Berlin’e ardından da denizaltı veya uçakla Arjantin’e geçtiği anlatılıyor. Hatta kitapta verilen FBI raporunda, bu suçlamalara maruz kalan Arjantin hükümetinin konuya açıklık getirmeyip sessiz kaldığı da geçiyor.

Kitaba göre Hitler, 3 Şubat 1971 tarihine kadar hayatına Paraguay’da devam etmiş. Burada kendisine yaşarken destek veren yerel zenginlerin de yardımıyla, Asuncion şehrinde yaşamış. Artık lüks bir otel olan alanda bulunan bir yeraltı sığınağına gömülmüş.  Hitler’in defin törenine katılan 40 kişiden birisi olduğu iddia eden de var. Brezilya’lı belediye işçisi Fernando Nogueira de Araujo’nun anılarını anlattığı bilgisi de kitapta geçiyor.

 

 

 

Sayfayı Paylaşmak İsterseniz:

 • FACEBOOK

  Paylaşalım mı?

 • TWITTER

  Retweet :)

 • LINKEDIN

  İş'te paylaşım önemli...

Leave a comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Bariloche - Turrehberin.com / Her an elinizin altındaki rehber

6 ay ago

[…] 1960 yılına kadar burada yaşadığı söylentisidir. Hatta bunun ile ilgili biz de “Hitler Gerçekten Arjantin’de Yaşamış Olabilir Mi?” ismiyle bir haber yaparak paylaşmıştık. Bilindiği gibi, Hitler’in sevgilisi ile […]

logo

Yurt dışı gezi rehberi olarak hazırlanan Turrehberin'de sizlere, dünyanın birçok noktasını tanıtmanın haricinde, ülkemizden ilgi çeken yerleri de beğeninize sunuyoruz. Çeşitli gezi haberlerinin haricinde, kimi zaman garipsediğimiz olayları da sizlerle paylaşıyoruz. Gezginler için sanal bir Han olmaya başlayan sitemiz için, sizin de tavsiyelerinizi bekleriz. 

Bizi Takip Edin

 • TWITTER

  Bizi takip edin, haberdar olun

 • INSTAGRAM

  Instagram'da da varız

 • PINTEREST

  Bizi Pinlemeyi unutmayın!

 • FACEBOOK

  Takip edin ve Paylaşın

 • YouTube

  Abone olup video izleyebilirsiniz.

 • E-POSTA

  Soru sormak bedava :)

Güney Amerika

Pasifik

Copyright 2015 © All Rights Reserved / Tüm hakları saklıdır.

Hosted by PBS Tasarım

Site Haritası

Gizlilik Kuralları