Güncel

Avrupa’da Şehir Turizmi Artıyor

Avrupa’da Şehir Turizmi Artıyor

Turizm, her ne kadar Türkiye’de sahil şeridine otel açmak ve turist beklemek olarak algılansa da, Dünyada ve özellikle en fazla turist çeken kıta olarak Avrupa’da Şehir Turizmi artıyor.

Bu nedenle, şehir ve kültür turizmini geliştirecek şekilde çalışmalar yapmak amacıyla kurulan ve uluslararası kar amacı gütmeyen kuruluşlar var. Bunlardan biri olan European Cities Marketing / Avrupa Şehirleri Tanıtımı (ECM) kurulunun yapmış olduğu istatistiki bir çalışma mevcut. Bu çalışma şehir turizminin Avrupa’nın en çok turist kabul eden ülkelerinde artarken, Türkiye’de düştüğünü gösterdi.

2016 yılını 2015 yılı ile karşılaştıran çalışmada, gecelik yatak konaklamaları üzerinden gelinen nokta incelemeye alınınca, karşımıza şu tablo çıkıyor.

Yatak kapasiteleri, tanıtım, güvenlik, turizm etkinliklerinin dönemselliği, turistik alanların miktarı ve kalitesi, kaliteli hizmet, tarihsel doku, tarihi noktaların korunması ve restorasyon kalitesi gibi bir çok teknik sebebin haricinde turizm tanıtımı, pazarlanması ve paket satışı gibi işletme sebeplerinin de etkilediği turist sayısını arttırmak bir yana, İstanbul özelinde kaybettiğimizi görüyoruz. 2016 yılında turist sayısını yüzdesel bazda en fazla arttıran ise Barcelona olmuş.

İstanbul maalesef kötü örnek

İstanbul Kalkınma Ajansına bağlı olarak kurulan İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu’nun da üyesi olduğu ECM, yaptığı bu çalışma ile kültür ve eğlencenin öne çıktığı şehirlerin daha fazla turist çektiğini gösteriyor. Gerek eğlence gerekse kültür anlamında listedeki şehirlerin birkaçına bedel İstanbul’un durumu maalesef çok kötü.

Özellikle 2016 yılında gerçekleşen terör olayları ile İstanbul, Londra ve Paris turist kaybetmiş. Londra hala nüfusunun 8,5 katı, Paris ise 19 katı turist ağırlarken İstanbul bire bir rakamını bile yakalayamıyor.

Ancak bu sayıların yanında, Turrehberin olarak dikkat çekmek istediğimiz bir noktayı da biz ekledik. En fazla turist kabul eden Avrupa kentleri nüfuslarının ortalama 11 katı kadar turist gecelemesi kabul ediyor. İstanbul, kendi nüfusu kadar bile turist gecelemesi çekememekte. Oysa İstanbul da hak ettiği şekilde turizm açısından iyi yönetilse, 80-90 milyon turist gecelemesi yıllık olarak ağırlayarak, her yıl şimdikinin üzerine 7-8 Milyar Dolara çıkabilecek ek turizm gelirine sahip olabilir.

3 Ayrı İmparatorluğa başkentlik yapmış 6000 yıldan fazla geçmişi olan, iki ayrı kıta üzerine oturmuş dünyanın tek kenti İstanbul. Aynı zamanda Avrupa’nın nüfusça en kalabalık kenti olan İstanbul’dan faydalanamamak bu olsa gerek

Biz uyarımızı yapalım. Belki bir duyan olur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu