turrehberin.com

Korona Virüsü 30 Mart 2020 Türkiye Raporu

Korona Virüsü 30 Mart 2020 Türkiye Raporu

Korona Virüsü 30 Mart 2020 tarihi itibarıyla yayılmasına devam etmekte. Üstelik artış hızı yükselerek gidiyor. Tabii bunda yapılan test sayısının artması en önemli sebep. Yani aslında hastalık yayılmıyor. O zaten yayılmış durumda ama biz testler vasıtasıyla yeni hastaları keşfediyoruz. Burada kullandığımız verileri worldometers web sitesinden ve T.C. Sağlık Bakanlığı bilgilendirmelerinden aldığımızı belirtmek isteriz. Daha önceki virüs ile ilgili bilgi videomuza buradan ulaşabilirsiniz.

Öncelikli olarak virüsten en fazla zarar gören ilk 10 ülke ile Türkiye’nin ilk vak’aya sahip olduğu günden bugüne kadar geçirdiği süreyi karşılaştırdığımızı söylemek istiyoruz. Örneğin 29 Mart Türkiye için 20.gün ve bu nedenle diğer ülkelerin de ilk 20 günlerini burada dikkate alıyoruz.

Yinede siz grafikleri okurken, özellikle İtalya’nın şu an dünyanın en hasta 3. ülkesi olduğunu unutmayın. Yazının en sonunda, algoritmamızın bize verdiği 6 Mayıs 2020 Türkiye vak’a sayısı tahmini rakamlarımızı sizlerle paylaşacağız.

Korona Virüsü 30 Mart Vak’a Sayısına Göre İlk 20 Gün Karşılaştırması

Korona virüsü tespit edilen kişi sayısı, yapılan test sayılarının artmasıyla birlikte artış gösterdi.

korona virüsü 20 mart

20. gün itibarıyla ülkemizin, karşılaştırdığımız ülkeler içinde en çok vak’aya sahip ülke olduğunu görmekteyiz. 20. gün rakamlarında 3 kat fark attığımız İtalya’nın, güncel vak’a sayısının 98,000’lerde olduğunu hatırlatalım.

Ölüm Sayısına Göre İlk 20 Gün Karşılaştırması

20. gün itibarıyla ölümle sonuçlanan vak’aları karşılaştırdığımızda aşağıdaki sonuçlara ulaşıyoruz.Korona Virüsü 30 Mart

Vak’a sayısında fark attığımız ülkelere göre ölümlü vak’a sayımız daha gerilerde gözüküyor. Umuyoruz ki bu rakamlar gerçek rakamları göstermektedir ki o taktirde mutlu oluruz. Ama hasta sayısında fark attığımız ülkelerden daha az ölüm olması şüphe çekici.

Aktif Korona Vak’ası Sayısına Göre İlk 20 Gün Karşılaştırması

Korona Virüsü 30 Mart Türkiye sayılarını diğer ülkelerin ilk 18 gün performansları ile karşılaştırma noktasında bu sefer ölüm ve iyileşen vak’alar düşüldükten sonraki aktif hasta sayılarını inceledik.

Korona virüsü 30 mart

Yine rakamlar karşılaştırıldığında Türkiye’nin aktif vak’alar noktasında diğer ülkelere göre açık ara fark attığını görüyoruz. Bu aktif vak’aların ya iyileşme ya da ölüm ile sonuçlanması gerektiğinden ötürü, yakın zaman içerisinde bu iki rakamdan birinde ciddi bir artış öngörüyoruz.

Ölüm Oranına Göre İlk 20 Gün KarşılaştırmasıKorona Virüsü 30 Mart

Ülkemizin ölüm oranlarına bakıldığında Hollanda, İran, Fransa ve İtalya gibi ülkelerden daha iyi bir performans sergilediğini görüyoruz. Ancak bu rakama biraz şüphe ile yaklaştığımızı söylemek isteriz.

Sonuç Olarak

Korona Virüsü 30 Mart 2020 tarihi itibarıyla, hızından hiçbir şey eksiltmeden yayılmasına devam etmekte. Bizim algoritmamız ise, 6 Mayıs 2020 tarihinde, yani Türkiye’nin 60. gününde normal bir ilerlemede 85,000 kişi,  artarak ilerlemede ise 167,000 kişinin bu hastalıktan ötürü hastanelerde olacağını gösteriyor. Bu da ülkemizin geleceğinin İtalya, İspanya veya A.B.D gibi problemli olabileceğini düşünmemize sebep veriyor. Hayatta kalmak ve sevdiklerimizin hayatta kalmasını sağlamak için #EvdeKal Türkiyem.

 

Sayfayı Paylaşmak İsterseniz:

 • TWITTER

  Sayfayı paylaşmak için

 • Facebook

  Paylaşmak için

 • Linkedin

  Paylaşalım

 • YOUTUBE

  Çekimlerimizi görün

Yorum Bırakın


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yurt dışı gezi rehberi olarak hazırlanan Turrehberin'de sizlere, dünyanın birçok noktasını tanıtmanın haricinde, ülkemizden ilgi çeken yerleri de beğeninize sunuyoruz. Çeşitli gezi haberlerinin haricinde, kimi zaman garipsediğimiz olayları da sizlerle paylaşıyoruz. Gezginler için sanal bir Han olmaya başlayan sitemiz için, sizin de tavsiyelerinizi bekleriz. 

Bizi Takip Edin

 • TWITTER

  Bizi takip edin, haberdar olun

 • INSTAGRAM

  Instagram'da da varız

 • PINTEREST

  Bizi Pinlemeyi unutmayın!

 • FACEBOOK

  Takip edin ve Paylaşın

 • YouTube

  Abone olup video izleyebilirsiniz.

 • E-POSTA

  Soru sormak bedava :)

Copyright 2015 © All Rights Reserved / Tüm hakları saklıdır.

Hosted by PBS Tasarım

Site Haritası

Gizlilik Kuralları