Canberra

Canberra, isminin eski Ngunnawal dilindeki Kambera kelimesinden (buluşma yeri anlamında) türediği söylenir. 21,000 yıl öncesine uzanan insan kalıntılarının olduğu bölge, Avrupalı kolonistler tarafından 1820-1824 yılları arasında incelenmiş ve ilk yerleşim 1826 yılında gerçekleşerek “Canberry” adını almıştır. Sydney mi yoksa Melbourne mü başkent olsun tartışmalarının alevlendiği zamanda, her ikisinin arasında orta noktada olan şehir, 1908 yılında başkent olmuş ve geometrik bir tasarım ile büyümesi planlanmıştır. Dünyanın sayılı planlamalı şehirlerinden birisidir. Eğitim, kazanç ve hayat pahalılığı açısından da, Avustralya’nın ilk sıralarına oturmuştur. Bugün yaklaşık 400,000 nüfusuyla, oldukça düzenli bir şehir konumundadır.

Gece Hayatı

Canberra biraz sakin ve tutucu olarak düşünülse de, özellikle üniversitelilerin ve gençlerin katkısıyla gece hayatı hareketli olabilir. Casino Canberra kumarhane olarak tek tercihtir. Candy BarMooseheads Bar & NightclubTounge & Groove gibi yerler akşam ve ilerleyen saatler için güzel seçenekler olabilir. Ya da Parlour Wine Room‘u tercih edebilirsiniz.

Ne Almalı

Şehir ile ilgili alınabilecek hediyelikler standart durumda. Öyle çok özel bir şey bulmanız nispeten zor diyebiliriz. O yüzden her zaman ki hediyelikleri (magnet, anahtarlık vs.) uygun gördüğünüz bir fiyattan alın.

Başa dön tuşu