turrehberin.com

BREZİLYA

Brezilya Placeholder
Brezilya

BREZİLYA

Brezilya, Umuma mahsus pasaporta sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına 90 güne kadar yapacakları seyahatler için vize uygulaması yapmamaktadır.

Türk pasaportlarına uygulanan vizeler ile ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayınız. Para birimi olarak Brezilya Reali (BRL) kullanılmaktadır. 1 USD yaklaşık 3,9 BRL değerindedir. Bugünkü kur için buraya tıklayınız.

Ülke yaklaşık 205 milyonluk nüfusu ve yüz ölçümü ile dünyanın en büyük beşinci devletidir. Aynı zamanda Portekizce konuşulan en büyük devlettir. Portekizli Pedro Alvarez Cabral buraya ayak basıp, Portekiz Kralı adına bu topraklara el koyduğu 1500 yılından önce bir çok yerel kabile bu topraklarda yaşardı. 1808 yılına kadar Portekiz sömürgesi olarak kalan topraklar, 1822'de Brezilya İmparatorluğu adını aldı. 1824'ten itibaren Başkanlık sistemi ile yönetilmeye başlayan ülke 1964 yılında askeri cunta ile idare edilmeye başlandı. 1985 yılında askeri cuntanın sivil idareye dönüşmesi sonrası 1988 yılında Federal Hükümet konumuna geldi. Bugün nominal değerlerde dünyanın en büyük 9. ekonomisi olan Brezilya'yı tanımlayan kelimelerin başında, FutbolSamba ve Rio Festivali gelmektedir.

flag_of_brazil

Ne Yemeli

Ülke mutfağı, ağırlıklı olarak Portekiz mutfağından etkilenmiş bir mutfak. Milli yiyecek gibi düşünülecek olan yemeklerin başında bir çeşit etli fasulye diyebileceğimiz Feijoada gelir. Ancak dikkat edin, bu yemekte domuz eti sıklıkla kullanılır. Ekmek,karides, kokonat suyu ve palmiye yağı ile yapılan Vapata bir diğer yemekleri. Deniz ürünleri yemeği olan Moqueca, ve yine fasulyeden yapılan Acaraje buraya özgü diyebileceğimiz yemeklerden.

Ne Almalı

Bizce en özgün hatıra veya hediyelik, Rio Karnavalı kıyafeti veya maskesi. Ancak daha düşük bütçeli hediyelikler bakıyorsanız, Brezilya renkleri ile süslenmiş birçok hediyelik var.

BREZİLYA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Embaixada da Turquia,SES,Av.das Naçoes,Q.805,Lote 23,70.452-900,Asa Sul,Brasilia,BRASIL.
Telefon: Santral: 00 55 61 3242 18 50- 00 55 61 3244 48 40
00 55 61 3443 81 20
Faks: 00 55 61 3242 14 48
E-posta: embassy.brasil@mfa.gov.tr
Web Sitesi: http://brezilya.be.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: Bütün Brezilya, Surinam

Konsolosluklar : Sao Paulo

Yurt dışı gezi rehberi olarak hazırlanan Turrehberin'de sizlere, dünyanın birçok noktasını tanıtmanın haricinde, ülkemizden ilgi çeken yerleri de beğeninize sunuyoruz. Çeşitli gezi haberlerinin haricinde, kimi zaman garipsediğimiz olayları da sizlerle paylaşıyoruz. Gezginler için sanal bir Han olmaya başlayan sitemiz için, sizin de tavsiyelerinizi bekleriz. 

Bizi Takip Edin

 • TWITTER

  Bizi takip edin, haberdar olun

 • INSTAGRAM

  Instagram'da da varız

 • PINTEREST

  Bizi Pinlemeyi unutmayın!

 • FACEBOOK

  Takip edin ve Paylaşın

 • YouTube

  Abone olup video izleyebilirsiniz.

 • E-POSTA

  Soru sormak bedava :)

Copyright 2015 © All Rights Reserved / Tüm hakları saklıdır.

Hosted by PBS Tasarım

Site Haritası

Gizlilik Kuralları