Bali

Bali Endonezya’nın en önemli turizm merkezlerinden birisi. Hatta belki de en önemlisi. M.Ö 2000 yıllarından bu yana adada yerleşimin olduğu bilinmekte. Yine de M.S. 900’lü yıllara kadar ada hakkında elde olan bilgilerde herhangi bir hükümdar ismine rastlanmıyor. O dönemden sonra ise hükümdarlık kavramları mevcut. Ada, Endonezya’nın Hindu inancına sahip vatandaşlarının yoğunlukta olduğu bir yer. Yaklaşık 4,5 Milyon’a ulaşan nüfusun %90’ı Hindu inancına sahip. Bu yönden bakacak olırsak, Bali ile Endonezyanın geneli arasında yaşam ve inanış açısından büyük farklılıklar mevcut. Bali’nin etrafındaki sularda bulunan mercan yaşantısı ve su altı yaşam çeşitliliği o kadar fazla ki, Karayip Denizlerindekinin 7 katı kadar bir yaşam çeşitliliği bulundurmakta. Çeşitli dalış alanlarının da bulunduğu ada, bu özelliği ile dalmaya meraklıları da kendine çekmekte. Ada aynı zamanda su sistemlerinden ötürü UNESCO Dünya Mirası Listesi içerisinde.

Gece Hayatı

Barlar, dans kulüpleri vesaire bunların hepsi Kuta’da. Özellikle Rock Bar‘ı tavsiye ederiz. Burası belkide dünyanın en güzel barlarından birisi. Hard Rock Cafe‘de listenizde olabilir. Sea Circus da sizi tatmin edebilir.

Ne Almalı

Hiç kaçarı yok. Ubud‘a gideceksiniz ve Ubud Sanat Pazarı (Ubud Art Market) kolaçan edeceksiniz. Hoşunuza giden ahşap oymaları için sıkı bir pazarlık savaşı sonrasında mutlu mesut evinize dönebilirsiniz.

Başa dön tuşu