Agadir

Agadir, Fas’ın Atlantik Okyanusu kıyısındaki büyük şehirlerinden birisi. Yaklaşık 600,000 kadar bir nüfusu olan şehir, 12.yy öncesinde pek bilinen bir yer değil.M.Ö 2. yy.’da tarihçi Polybius (ünlü Yunan tarihçisi), bu bölgede “Rhysaddir” isimli bir şehirden bahseder ama henüz böyle bir şehir kalıntısı bulunmamış. Şehrin haritalarda ilk gözükmesi 1325 yılına denk geliyor. Şehrin bu isim ile ilk anılması ise 1510 yılında oluyor. 1505 yılında buraya ticaret kolonisi kuran Portekizliler 1541 yılında Berberi kabilelerce yenilerek çekilirler. Hollandalılar ticari olarak gelirler. Ancak 1731 yılında büyük bir deprem şehri tamamen yıkar. Ana limanda başka alana taşınınca şehir tamamen biter. Dönemin Avrupalı bir gezgini “Burada sadece birkaç hane var. Onlar da yıkılmak üzere” diye yazmıştır. Sonrasında ancak bir köy olarak devam eden Agadir, 1913 yılında en fazla 1000 kişinin yaşadığı bir balıkçı köyü halinde geçmişini özler. 1930 yılında tekrar canlanmaya başlar, 1950’de liman tekrar açılır ve hızla şehir gelişmeye başlar. Ta ki 1960’da bir başka deprem şehrin nüfusunun yarısını yok edip, tarihi Kasbah’ı da yıkana kadar. Daha sonrasında tekrar yükselen şehir bugün turizm sayesinde eski günlerine kavuşmuş görünüyor.

Gece Hayatı

Çok fazla seçenek olduğunu söylemek zor. Ancak PapagayoFlamingo veya 24 saat açık bir bar olan Jour Et Nuit sizlere yardımcı olabilir.

Ne Almalı

Deri ve çömlek özellikle ön plana çıkan hediyeliklerden. Souk adı verilen pazarlara hem kültürel hem de hediyelik kazanımlar için gitmenizi öneririz.

Başa dön tuşu