turrehberin.com

Agadir

Agadir

Agadir, Fas'ın Atlantik Okyanusu kıyısındaki büyük şehirlerinden birisi. Yaklaşık 600,000 kadar bir nüfusu olan şehir, 12.yy öncesinde pek bilinen bir yer değil.M.Ö 2. yy.'da tarihçi Polybius (ünlü Yunan tarihçisi), bu bölgede "Rhysaddir" isimli bir şehirden bahseder ama henüz böyle bir şehir kalıntısı bulunmamış. Şehrin haritalarda ilk gözükmesi 1325 yılına denk geliyor. Şehrin bu isim ile ilk anılması ise 1510 yılında oluyor. 1505 yılında buraya ticaret kolonisi kuran Portekizliler 1541 yılında Berberi kabilelerce yenilerek çekilirler. Hollandalılar ticari olarak gelirler. Ancak 1731 yılında büyük bir deprem şehri tamamen yıkar. Ana limanda başka alana taşınınca şehir tamamen biter. Dönemin Avrupalı bir gezgini "Burada sadece birkaç hane var. Onlar da yıkılmak üzere" diye yazmıştır. Sonrasında ancak bir köy olarak devam eden Agadir, 1913 yılında en fazla 1000 kişinin yaşadığı bir balıkçı köyü halinde geçmişini özler. 1930 yılında tekrar canlanmaya başlar, 1950'de liman tekrar açılır ve hızla şehir gelişmeye başlar. Ta ki 1960'da bir başka deprem şehrin nüfusunun yarısını yok edip, tarihi Kasbah'ı da yıkana kadar. Daha sonrasında tekrar yükselen şehir bugün turizm sayesinde eski günlerine kavuşmuş görünüyor.

Gece Hayatı

Çok fazla seçenek olduğunu söylemek zor. Ancak PapagayoFlamingo veya 24 saat açık bir bar olan Jour Et Nuit sizlere yardımcı olabilir.

Ne Almalı

Deri ve çömlek özellikle ön plana çıkan hediyeliklerden. Souk adı verilen pazarlara hem kültürel hem de hediyelik kazanımlar için gitmenizi öneririz.

Yurt dışı gezi rehberi olarak hazırlanan Turrehberin'de sizlere, dünyanın birçok noktasını tanıtmanın haricinde, ülkemizden ilgi çeken yerleri de beğeninize sunuyoruz. Çeşitli gezi haberlerinin haricinde, kimi zaman garipsediğimiz olayları da sizlerle paylaşıyoruz. Gezginler için sanal bir Han olmaya başlayan sitemiz için, sizin de tavsiyelerinizi bekleriz. 

Bizi Takip Edin

 • TWITTER

  Bizi takip edin, haberdar olun

 • INSTAGRAM

  Instagram'da da varız

 • PINTEREST

  Bizi Pinlemeyi unutmayın!

 • FACEBOOK

  Takip edin ve Paylaşın

 • YouTube

  Abone olup video izleyebilirsiniz.

 • E-POSTA

  Soru sormak bedava :)

Copyright 2015 © All Rights Reserved / Tüm hakları saklıdır.

Hosted by PBS Tasarım

Site Haritası

Gizlilik Kuralları