Kota Kinabalu

Kota KinabaluMalezya’nın Borneo Adası (dünyanın en büyük 2. adasıdır.)üzerinde bulunan Sabah eyaletinin başkenti.Nüfus olarak büyük alanda 650.000 gibi bir nüfusa sahip. Malezya’nın bir anlamda yeni yeni turizm atılımı yapmaya çalışan bu şehri ağırlıklı olarak dalış, şnorkel, dağcılık, trekking, golf gibi daha özel turizm sahalarına yönelmiş bir kenti. Etrafında bir çok milli park barındıran şehir aynı zamanda, Kinabalu dağında bulunan orkide yetiştirme alanı ile de ün kazanmış durumda. Eski adı Jesselton olan şehir, 15. yüzyılda Brunei İmparatorluğu’nun bir parçası iken daha sonraları 18. yüzyılın son zamanlarında İngiliz koloni şirketleri tarafından kolonize edilmeye başlanmış. 2. Dünya Savaşı esnasında Japon istilasına uğrayan ve neredeyse yok olan şehir tekrar yapılanmış.

Gece Hayatı

Kota Kinabalu‘da gece hayatı ortalama seviyelerde diyebiliriz. Bunların içerisinde B.E.D (Best Entertainment Destination) daha ön plana çıkan bir yer. Ancak bir çok değişik bar ve pub tercihinin olduğunu da söylememiz gerekiyor.

Ne Almalı

Hediyelik için en az yorulacağınız şehirlerden biridir belki de Kota Kinabalu. Eski adıyla Filippino Market veya yeni adıyla Handicraft Market‘a giderseniz, ne demek istediğimizi anlayacaksınız. İyi alışverişler.

Başa dön tuşu