Kuala Lumpur

Kuala Lumpur, çok mistik bir isim gibi kulağa hoş gelse de aslında Türkçe olarak “Çamurlu Kavşak” demek. Çünkü burası çok değil 159 yıl önce, 1857 yılında iki nehrin birleştiği, bugünkü Jamek Camii’nin olduğu yerde kurulmuş ufak bir ticaret noktası imiş. Etraftaki kalay madenlerinde çalışanların ihtiyaçlarını, kalay karşılığında satın alan tüccarlar, nehirler üzerinden bu kalayları dünyaya ulaştırmışlar. Bugün ise metropolitan alanda yaklaşık 8 milyon kişinin yaşadığı, Malezya’nın eski başkenti. Eski başkent diyoruz çünkü 1999 yılında başkent aslında hemen yakındaki Putra Jaya adı verilen ve tamamen yeni yapılmış şehre geçti. Bugün gerçekten güzel bir şehir olan Kuala Lumpur, gerçek anlamda doğunun Paris’i. Gündüz ve gece ayrı güzellikler sunan şehir, tam gün yaşayan şehirlerden.

Gece Hayatı

Kuala Lumpur’da gece hayatı çok hareketli. Ama ana bölge Chanting Bukit Bintang‘da. Burası için Barlar Caddesi de denilebilir. Buraya gidince eğleneceğinizi garanti ediyoruz. The Zouk ise klas bir gece geçirmek isteyen particiler için. Ama klas giyinmeniz gerekiyor. Kotla giderseniz almayabilirler.

Ne Almalı

Pewter denilen malzemeden yapılan hediyelikler ön plana çıkmakta. Gümüş gibi parlaması, kararmaması ve göz alıcılığı ile öne çıkan Pewter’ın kalite olarak farklı çeşitleri var. Hem görünce hem de fiyat sorunca aradaki farkı anlıyorsunuz. En pahalı ve kalitelisi ise Royal Selangor

Başa dön tuşu