turrehberin.com

Antik Hipodrom

Antik Hipodrom

Antik Hipodrom olarak bilinen alan, bugün Sultan Ahmet Camii ile Türk İslam Eserleri Müzesi arasında kalan bölgedir. Burası Roma ve Bizans çağında Büyük Saray olarak adlandırılan İmparatorluk Sarayının hemen yanındaymış. Bugün Büyük Saray’a ait kimi kalıntılar bulunsa da, Saray’ın çoğu Sultan Ahmet Camii ve etrafındaki binaların altındadır. Yine de bulunanlar, Büyük Saray Mozaikleri Müzesinde sergilenmekte.

Osmanlı İstanbul’u ele geçirdiğinde hipodromdan çok fazla bir alan kalmamıştı. Ancak o dönemden itibaren buraya “At Meydanı” denmeye başlandı. Hatta buraya yapılan ve daha sonra İbrahim Paşa Sarayı olarak adlandırılacak olan saraya da At Meydanı Sarayı dendi. Sultan Süleyman zamanının ünlü tarihçi ve minyatürcü Boşnak Matrakçı Nasuh çiziminde de bu açıkça görülmekte. O dönem henüz Sultan Ahmet Camii yoktur.

Matrakçı Nasuh Minyatürü At Meydanı 1536 yılı

Tekrar meydana dönecek olursak, buranın Fatih tarafından ilk gezildiği zaman bitap durumda olduğu söylenir. Spina Duvarı olarak adlandırılan duvarlar yol olmuştur. Ortada ise göze çarpan 3 eser bulunur. Bunlardan ilki M.S 390 yılında Mısır’dan buraya getirilerek dikilen Obelisk‘dir. Diğeri Örme Dikilitaş‘tır. M.S 10. yy.’da dikildiği sanılmakta. Sonuncusu ise Antik Yunan’da önemli bir dini merkez olan Delfi’den getirilip buraya konan Yılanlı Sütun. Yılanlı Sütunun başları bugün bulunmasa da tarihi çizimlerden 3 yılan başı olduğu bilinmekte. Bir de bir zamanlar burada olup, Haçlı Seferleri esnasında yağmalanarak Venedik‘e götürülen ve San Marco Bazilikasının tepesine konan 4 at heykeli bulunmakta.

Roma ve Bizans döneminde isyanların merkezi olan Hipodrom, Osmanlı döneminde bu alışkanlığına devam etmiş. Büyük kutlamalar da burada yapılmış. 1920 yılında Halide Edip Adıvar’ın, işgale karşı yaptığı meşhur konuşma da yine burada olmuş.

Sayfayı Paylaşmak İsterseniz:

 • TWITTER

  Sayfayı paylaşmak için

 • Facebook

  Paylaşmak için

 • Linkedin

  Paylaşalım

 • YOUTUBE

  Çekimlerimizi görün

Yorum Bırakın


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yurt dışı gezi rehberi olarak hazırlanan Turrehberin'de sizlere, dünyanın birçok noktasını tanıtmanın haricinde, ülkemizden ilgi çeken yerleri de beğeninize sunuyoruz. Çeşitli gezi haberlerinin haricinde, kimi zaman garipsediğimiz olayları da sizlerle paylaşıyoruz. Gezginler için sanal bir Han olmaya başlayan sitemiz için, sizin de tavsiyelerinizi bekleriz. 

Bizi Takip Edin

 • TWITTER

  Bizi takip edin, haberdar olun

 • INSTAGRAM

  Instagram'da da varız

 • PINTEREST

  Bizi Pinlemeyi unutmayın!

 • FACEBOOK

  Takip edin ve Paylaşın

 • YouTube

  Abone olup video izleyebilirsiniz.

 • E-POSTA

  Soru sormak bedava :)

Copyright 2015 © All Rights Reserved / Tüm hakları saklıdır.

Hosted by PBS Tasarım

Site Haritası

Gizlilik Kuralları