İstanbul TarihiTürkiyeÜlke/Şehir Rehberi
Trend

Yeni Cami

Yeni Cami, Eminönü olarak adlandırılan bölgede, Mısır Çarşısı‘nın hemen yanı başında bulunan camidir. Aslında Mısır Çarşısı zaten bu caminin arastası olarak yapılmıştır. Cami, Osmanlı’nın İstanbul’da yaptırdığı son büyük cami olarak tarihe geçer.

Caminin “Yeni Cami” olarak adlandırılmasına bakarak cami yeni yapıldı zannetmeyin. İlk temelleri 1597’de atılmasına rağmen, 1665 yılında 68 yıl sonra tamamlanan cami, yaklaşık 421 yaşında. Yapıldığı zaman deniz kenarında olan caminin temelleri ilk atıldığında, bolca su çıkması, inşaatı zora sokmuş. Ardından III. Mehmet’in ölümü ve camiyi yaptıran annesinin eski saraya sürülmesi inşaatı tamamen durdurmuş. 1637 yılında metruk bina olarak kalan caminin inşaatına yeniden başlansa da yüksek maliyetlere ve ek vergilere sebep olmuş ve inşaat tekrar durmuş.

Halk bu camiye, yüksek vergilere sebep olduğu için “Zulmiye” camii demeye başlamış. 1660 yılında çıkan yangında, bitmeyen cami de harap olmuş. Yangın sonrası tekrar yapılan cami, 1665 yılında tamamlanarak halen asıl adı olan “Adliye” Cami olarak açılmış. Ama halk ona o tarihten itibaren hep “Yeni” demiş. Artık İstanbul’un en önemli ve bilindik noktalarından biri konumunda.

Başından türlü türlü olaylar geçen gerek Osmanlı gerekse Türkiye Cumhuriyeti tarihinde önemli vakaların vuku bulduğu, üstüne şiirlerin yazıldığı, şarkıların söylendiği bir yer burası. Güvercinler ile dolu ön kısmında her an birilerinin kuşları beslediğini, çocukların, yemek yiyen güvercinlerin arasına neşe içinde koşarak daldığı bir yer. Kısacası yaşayan ve yaşanan bir yer.

Biz de size Eminönü Yeni Cami ile ilgili detaylı bilgileri videomuz eşliğinde vermek istedik. İyi seyirler dileriz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu