turrehberin.com

Aziz Mahmud Hüdayi Türbe ve Camisi

Aziz Mahmud Hüdayi hazretleri, Koçhisar doğumlu bir seyyid (Hz. Muhammed’in kızı Hz. Fatıma soyundan gelen) olarak 1541 yılında doğmuş. Yaklaşık 87 yıllık hayatı içine 8 ayrı Osmanlı Padişahı dönemi girmiş. Bursa Kadısı olarak atandığı zaman, dönemin alimlerinden Muhammed Üftade hazretlerinin dergahına dahil olmak istemiş. Atıyla ziyaretine giderken, atı yola devam etmeyince inip yürüyerek dergaha varmış. Ancak Muhammed Üftade hazretleri,  “–Gidin Kadı Efendi! Sizin şöhrete boğulmuş, mal ve makam debdebesi içinde şaşaalı bir hayâtınız var. Bu kapı ise, yokluk kapısıdır. Zâten atınız bile buraya gelmek istemediğinden kayalara saplanmadı mı?” deyince geri dönmüş. Kadı Mahmud Efendi ancak kadılıktan ve öğretmenlikten vazgeçip, malını mülkünü satarak fakirlere dağıtması karşılığında Muhammed Üftade hazretleri tarafından kendisine öğrenci olarak kabul etmiş. Bu sayede Kadı Mahmud, Aziz Mahmud Hüdayi olma yoluna girmiş. Hayatı boyunca gerek halkın gerekse padişahların saygısına ve sevgisine kavuşmuş. Üsküdar vapur iskelesini arkanıza alıp, karşınızda bulunan Mihrimah Sultan Camii’nin sağındaki caddeden yukarı çıkarken, yolun sağ kolunda Aziz Mahmud Hüdayi Türbe Tabelasını göreceksiniz. İşte o yoldan gidenler aşağıdaki duaya nail olurlar. 

“Yâ Rabbî! Kıyâmete kadar bizim yolumuzda bulunanlar, bizi sevenler ve ömründe bir kerre türbemize gelip rûhumuza Fâtiha okuyanlar bizimdir… Bize mensub olanlar, denizde boğulmasınlar; âhir ömürlerinde fakirlik görmesinler; îmânlarını kurtarmadıkça ölmesinler; öleceklerini bilsinler ve haber versinler ve de ölümleri denizde boğularak olmasın!..”

Sayfayı Paylaşmak İsterseniz:

 • TWITTER

  Sayfayı paylaşmak için

 • Facebook

  Paylaşmak için

 • Linkedin

  Paylaşalım

 • YOUTUBE

  Çekimlerimizi görün

Yorum Bırakın


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yurt dışı gezi rehberi olarak hazırlanan Turrehberin'de sizlere, dünyanın birçok noktasını tanıtmanın haricinde, ülkemizden ilgi çeken yerleri de beğeninize sunuyoruz. Çeşitli gezi haberlerinin haricinde, kimi zaman garipsediğimiz olayları da sizlerle paylaşıyoruz. Gezginler için sanal bir Han olmaya başlayan sitemiz için, sizin de tavsiyelerinizi bekleriz. 

Bizi Takip Edin

 • TWITTER

  Bizi takip edin, haberdar olun

 • INSTAGRAM

  Instagram'da da varız

 • PINTEREST

  Bizi Pinlemeyi unutmayın!

 • FACEBOOK

  Takip edin ve Paylaşın

 • YouTube

  Abone olup video izleyebilirsiniz.

 • E-POSTA

  Soru sormak bedava :)

Copyright 2015 © All Rights Reserved / Tüm hakları saklıdır.

Hosted by PBS Tasarım

Site Haritası

Gizlilik Kuralları