turrehberin.com

Bursa Kent Müzesi

Bursa Kent Müzesi

Bursa Kent Müzesi, yaşayan bir müze iddiası ile kurulan ve bu iddiayı devam ettiren güzel bir şehir müzesi. Müzenin kurulduğu bina, 19 yüzyıl son dönem Osmanlı ile Cumhuriyet ilk dönem mimari özellikleri taşıyor. Bina aslında 1926 yılında Adliye Binası olarak yapılmış ve o tarihten itibaren 2001 yılına kadar 75 yıl boyunca bu amaçla kullanılmış. Sonrasında Bursa Belediyesi anlaşma ile bu binayı üzerine alarak 2004 yılına kadar restore etmiş ve 2004 yılında müze olarak halkın kullanımına açmış. 2006 yılında, European Museums Forum tarafından ödüle layık görülen müzeler içine girmiş.

Müze toplamda üç kattan oluşmakta. Bodrum katında “El Sanatları Çarşısı” konseptinde hazırlanan kaybolmaya başlamış el sanatlarının dükkan gibi düzenlenmiş sergilemeleri bulunuyor. Giriş katı “Uygarlıklar Kenti Bursa” adı altında, Bursa’nın tarihi geçmişini sergilemekte. 1. katta ise, kentin geçmişine katkıları olan kişiler ve kültürel varlıklar gibi unsurların sergilendiği, “Yaşam ve Kültürüyle Bursa” adlı sergi bulunuyor. Ayrıca yerel halkın da müzeye ilgisini sıcak tutmak amaçlı, değişken 3 sergi alanı daha var. Farklı zamanlarda, ilginç sergiler ile, müzenin canlı tutulması sağlanmış.

Güzel bir müze gezmek isteyenlere tavsiye edilir.

Sayfayı Paylaşmak İsterseniz:

 • FACEBOOK

  Paylaşalım mı?

 • TWITTER

  Retweet :)

 • LINKEDIN

  İş'te paylaşım önemli...

Yorum Bırakın


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yurt dışı gezi rehberi olarak hazırlanan Turrehberin'de sizlere, dünyanın birçok noktasını tanıtmanın haricinde, ülkemizden ilgi çeken yerleri de beğeninize sunuyoruz. Çeşitli gezi haberlerinin haricinde, kimi zaman garipsediğimiz olayları da sizlerle paylaşıyoruz. Gezginler için sanal bir Han olmaya başlayan sitemiz için, sizin de tavsiyelerinizi bekleriz. 

Bizi Takip Edin

 • TWITTER

  Bizi takip edin, haberdar olun

 • INSTAGRAM

  Instagram'da da varız

 • PINTEREST

  Bizi Pinlemeyi unutmayın!

 • FACEBOOK

  Takip edin ve Paylaşın

 • YouTube

  Abone olup video izleyebilirsiniz.

 • E-POSTA

  Soru sormak bedava :)

Copyright 2015 © All Rights Reserved / Tüm hakları saklıdır.

Hosted by PBS Tasarım

Site Haritası

Gizlilik Kuralları