BursaTürkiyeÜlke/Şehir Rehberi

Bursa Kent Müzesi

Bursa Kent Müzesi

Bursa Kent Müzesi, yaşayan bir müze iddiası ile kurulan ve bu iddiayı devam ettiren güzel bir şehir müzesi. Müzenin kurulduğu bina, 19 yüzyıl son dönem Osmanlı ile Cumhuriyet ilk dönem mimari özellikleri taşıyor. Bina aslında 1926 yılında Adliye Binası olarak yapılmış ve o tarihten itibaren 2001 yılına kadar 75 yıl boyunca bu amaçla kullanılmış. Sonrasında Bursa Belediyesi anlaşma ile bu binayı üzerine alarak 2004 yılına kadar restore etmiş ve 2004 yılında müze olarak halkın kullanımına açmış. 2006 yılında, European Museums Forum tarafından ödüle layık görülen müzeler içine girmiş.

Müze toplamda üç kattan oluşmakta. Bodrum katında “El Sanatları Çarşısı” konseptinde hazırlanan kaybolmaya başlamış el sanatlarının dükkan gibi düzenlenmiş sergilemeleri bulunuyor. Giriş katı “Uygarlıklar Kenti Bursa” adı altında, Bursa’nın tarihi geçmişini sergilemekte. 1. katta ise, kentin geçmişine katkıları olan kişiler ve kültürel Yeni tasarımı ve yeni profillerle taksim eskort kızlara kolay ulaşım rehberi.
varlıklar gibi unsurların sergilendiği, “Yaşam ve Kültürüyle Bursa” adlı sergi bulunuyor. Ayrıca yerel halkın da müzeye ilgisini sıcak tutmak amaçlı, değişken 3 sergi alanı daha var. Farklı zamanlarda, ilginç sergiler ile, müzenin canlı tutulması sağlanmış.

Güzel bir müze gezmek isteyenlere tavsiye edilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu